Vláda odsúhlasila zlúčenie volieb a jednokolovú voľbu županov. Voľby do VÚC a komunálne voľby by sa tak mali od roku 2022 konať súčasne.

Pokiaľ zmeny prejdú v parlamente a voľby by sa konali súčasne, hlasovania by boli farebne odlíšené. Svoju farbu by mala volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC.

Koaličné strany Smer a Most navrhujú aj to, aby sa predseda kraja nevolil v dvoch kolách, ale iba v jednom. Zmeny odôvodňujú praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole.

„Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,“ vysvetľujú navrhovatelia.

Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur. Novela má okrem toho určiť odmenu zapisovateľovi štátnej komisie. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Jediné, čo by ešte mohlo zachrániť profesionálnu povesť dekanky Petranovej, by bolo odhalenie, že celá konferencia a humbug okolo nej boli v skutočnosti vopred pripravenou prípadovou štúdiou zlej a neúspešnej masmediálnej komunikácie. Vážení študenti, aha, takto sa dá zlou komunikáciou zničiť podujatie a urobiť si hanbu, píše v dnešnom Newsfiltri Juraj Javorský.

Výstavba diaľnice D1 Budimír- Bidovce napreduje podľa harmonogramu, tvrdí minister dopravy Árpád Érsek. Diaľnica by mala byť odovzdaná do používania v decembri roku 2019. Úsek bude súčasťou východného obchvatu Košíc. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom