Vláda odsúhlasila zlúčenie volieb a jednokolovú voľbu županov. Voľby do VÚC a komunálne voľby by sa tak mali od roku 2022 konať súčasne.

Pokiaľ zmeny prejdú v parlamente a voľby by sa konali súčasne, hlasovania by boli farebne odlíšené. Svoju farbu by mala volebná schránka, prenosná volebná schránka, hlasovacie lístky, obálky, tlačivá zápisnice pre komunálne voľby a svoju tie isté náležitosti pri voľbách do VÚC.

Koaličné strany Smer a Most navrhujú aj to, aby sa predseda kraja nevolil v dvoch kolách, ale iba v jednom. Zmeny odôvodňujú praktickými skúsenosťami, ktoré podľa nich ukázali, že voliči chodia voliť skôr v prvom kole.

„Účasť na druhom kole volieb býva veľmi nízka, a preto ani voľby v tomto prípade nie sú úplným odrazom vôle voličov,“ vysvetľujú navrhovatelia.

Zmena by mala podľa nich priniesť úspory. Pripomínajú, že vo voľbách v roku 2013 sa druhé kolo konalo v piatich samosprávnych krajoch. Ak by sa druhé kolo volieb v tomto čase nekonalo, ušetrilo by sa podľa koalície približne 2,4 milióna eur. Novela má okrem toho určiť odmenu zapisovateľovi štátnej komisie. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pri príležitosti 75. výročia odchodu prvého transportu do Osvienčimu odhalili pamätnú tabuľu na gymnáziu v Poprade. Spomienkovej udalosti sa zúčastnili aj Edita Grosmanová, ktorá prežila Osvienčim, a prezident Kiska.

Foto – Sandra Polovková, Post Bellum

Policajti v piatok v Bratislave na Toplianskej ulici postrelili muža, ktorý sa im vyhrážal mačetou. Muž bol zrejme pod vplyvom návykových látok a postrelili ho do nohy v byte, v ktorom ohrozoval svoju sestru. Zákrok preveruje policajná inšpekcia. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82472 z vás dostáva správy e-mailom