Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Andrej Danko v televízii potvrdil, že má priamy vplyv na fungovanie ZSSK

Predseda SNS Andrej Danko v televízii potvrdil, že má priamy vplyv na fungovanie Železničnej spoločnosti Slovensko. V diskusnej relácii TA3 spresnil, že rokuje s manažérmi firmy napríklad o tom, aby dostala peniaze na modernizáciu vlakov. „Bavil som sa s manažmentom ZSSK o 60-miliónovej dotácii od štátu,“ uviedol.

Usiluje sa aj o to, aby ZSSK mala na Slovensku väčší vplyv na úkor súkromných dopravcov. „Chcem zastaviť tú dnešnú servilnosť štátu voči súkromníkom,“ povedal Danko.

Danko je predsedom parlamentu, po formálnej stránke by nemal mať na ZSSK dosah. Za fungovanie štátneho dopravcu oficiálne zodpovedá ministerstvo dopravy, ktoré riadi nominant Mosta-Híd Arpád Érsek.

O tom, že predseda SNS má vplyv na ZSSK, hovoril aj majiteľ RegioJetu Radim Jančura.

Danka bez dôkazov obvinil, že sa snaží prihrávať zákazky do rúk železničných firiem ako ŽOS Vrútky, za ktorou stojí bývalý politik SNS Víťazoslav Móric, a ŽOS Trnava, ktorú ovláda podnikateľ Vladimír Poór. „Danko je na tieto firmy napojený,“ tvrdil Jančura s tým, že to tak „počul“.

ZSSK dnes prevádzkuje absolútnu väčšinu osobnej železničnej dopravy na Slovensku, každý rok ju štát dotuje čiastkou, ktorá presahuje 200 miliónov eur.

Danko v televízii emotívne rozprával o tom, že ju štát musí podporovať ešte viac, pretože zamestnáva 6000 ľudí. Firma sa podľa neho musí modernizovať. „Robím všetko pre to, aby sa v ZSSK nastavili lepšie mechanizmy,“ povedal Danko.

Danko zopakoval aj svoj dlhodobý názor, že by si štát mal vybudovať aj vlastného lodného dopravcu, ako mal za socializmu. „Ide ma roztrhnúť, keď sa pozerám na Dunaj a nevidím tam ani jednu slovenskú loď,“ dodal Danko.

Čítajte viac: Päť Dankových výrokov o RegioJete, ktoré nesedia

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Banky ukázali, že ich byrokrati sú o triedu šikovnejší ako tí štátni
  • Uvoľňovanie: Väčšina kúpalísk na Slovensku v stredu prevádzky neotvorí napriek avizovanému uvoľneniu
  • Pomoc: O odklad splatnosti preddavku na poistné za marec požiadalo poisťovne vyše 12 000 zamestnávateľov a SZČO
  • Firmy: Rada PMÚ potvrdila kartel predajcov áut
  • Akcie: Európske akcie sa vyšplhali na úroveň z prvej polovice marca, v USA pokračovali v raste
  • Sankcie: USA uvalili sankcie na štyri spoločnosti, ktoré prepravujú venezuelskú ropu
  • Nemecko: Štát pripravuje program na podporu predaja áut za 5 miliárd eur
  • Radíme: Na výpočet poklesu tržieb už má podnikateľ manuál

Minúta po minúte

Zdieľať

Britské firmy poslali od začiatku koronavírusovej krízy na nútenú dovolenku 8,7 milióna zamestnancov. Viac než štvrtina celkovej pracovnej sily teda využíva vládny program pomoci pri zachovaní pracovných miest.

Vláda predstavila program pomoci zamestnanosti v marci, mal by zmierniť dopady koronavírusu. Program umožňuje získať pre zamestnancov až 80 percent mesačnej mzdy, maximálne do výšky 2500 libier, keď ich firma neprepustí. Podľa vládnych údajov už viac než milión firiem požiadalo v rámci programu o 17,5 miliardy libier.

Vláda minulý týždeň potvrdila, že program bude platiť až do konca októbra, pokiaľ budú zamestnávatelia poskytovať zamestnancom pätinu ich miezd. Potom však program ukončí. Celkové náklady na program kabinet odhaduje na 80 miliárd libier. (čtk, bbc)

Zdieľať

Akcie v USA pokračovali v raste, najviac k tomu prispeli akcie finančných, priemyselných a technologických spoločností. Index Dow Jones vzrástol o 267,63 bodu, teda o 1,05 percenta, na 25.742,65 bodu.

Širší index Standard & Poor’s 500 posilnil o 25,09 bodu, teda o 0,82 percenta, na 3080,82 bodu. Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 56,33 bodu, čiže o 0,59 percenta, na 9608,38 bodu.

Všetky tri hlavné indexy sa v posledných týždňoch priblížili k svojmu rekordnému záveru. Nasdaq je teraz zhruba tri percentá pod ním, Dow Jones je 13 percent a S&P 9 percent pod rekordným záverom. (čtk)

Zdieľať

USA uvalili sankcie na štyri spoločnosti, ktoré prepravujú venezuelskú ropu. Majetok a podiely týchto spoločností, ktoré sa nachádzajú na území USA alebo sú pod kontrolou občanov Spojených štátov, budú zablokované.

Štátni príslušníci USA s týmito spoločnosťami nebudú môcť ďalej obchodovať.

Ide o spoločnosti Afranav Maritime, Adamant Maritime a Sanibel Shiptrade so sídlom na Marshallových ostrovoch a grécku spoločnosť Seacomber.

„Nelegitímny Madurov režim si zaistil podporu lodných spoločností a s ich pomocou pokračuje vo využívaní venezuelských prírodných zdrojov vo svoj prospech,“ povedal americký minister financií Steven Mnuchin. (tasr)

Zdieľať

Európske akcie sa dnes vyšplhali na úroveň z prvej polovice marca. Výrazne posilnila burza vo Frankfurte, nemecké automobilky totiž ťažia z očakávania štátnej podpory predaja.

Paneurópsky akciový index STOXX 600 obchodovanie uzavrel rastom o 1,57 percenta na 359,77 bodu.

Hlavný index nemeckých akcií DAX si pripísal 3,75 percenta na 12.021,28 bodu. STOXX 600 sa dnes dostal najvyššie od 9. marca a DAX najvyššie od 5. marca. Paneurópsky akciový index od marcového prepadu posilnil o 34 percent.

Výrazne dnes posilnili akcie nemeckých automobiliek Volkswagen (o 5,74 percenta), Daimler (o 7,73 percenta) a BMW (o 5,23 percenta). Agentúra Reuters s odvolaním sa na svoje zdroje uviedla, že nemecké ministerstvo hospodárstva navrhuje program na podporu predaja áut v hodnote 5 miliárd eur.

Spevnili aj akcie leteckej spoločnosti Lufthansa, a to o 3,41 percenta. Dozorná rada firmy v pondelok schválila prijatie vládnej pomoci v hodnote 9 miliárd eur. (čtk, reuters)

Zdieľať

Francúzska vláda dnes odobrila finančnú pomoc pre Renault. Automobilke schválila štátnu garanciu na úver vo výške 5 miliárd eur, potvrdil minister financií a hospodárstva Bruno Le Maire.

Renault, ktorý sa dostal do finančných problémov, minulý týždeň oznámil rozsiahle úsporné opatrenia, ktorých súčasťou je aj zrušenie zhruba 15 000 pracovných miest po celom svete.

Le Maire sa predtým stretol s predstaviteľmi Renaultu, odborov a regionálnymi poslancami. Išlo predovšetkým o budúcnosť veľkého závodu v Maubeuge na severe krajiny. Cieľom je vypracovanie plánu, ktorý by zaistil pokračovanie produkcie a zachovanie zamestnanosti v závode po roku 2023. (tasr)

Zdieľať

Spoločná európska mena pokračuje v posilňovaní a jej kurz sa dostal na 11-týždňové maximum. Euro sa popoludní predávalo s plusom 0,4 % po 1,1178 USD, keď predtým sa jeho kurz dostal na 1,1185 USD, najviac od 17. marca.

Devízový stratég Deutsche Bank George Saravelos počíta s ďalším poklesom dolára a spevňovaním eura až na 1,15 USD/EUR.

Americký dolár sa oslabil na 3-mesačné minimum voči kanadskému doláru a voči austrálskemu doláru na najnižšiu úroveň od konca januára. Japonský jen, ktorý je tiež považovaný za bezpečný prístav v časoch neistoty, klesol voči americkému doláru o 0,1 % na 109,71 JPY/USD.

Dolárový index, ktorý meria vývoj amerického dolára voči šiestim dôležitým menám, klesol na 94,44 bodu, čo bola jeho najnižšia úroveň od polovice marca. Index od svojho vrcholu v marci stratil asi 5 %.

Na trhoch pretrváva optimizmus aj napriek rastúcemu napätiu vo vzťahoch medzi USA a Čínou a masovým nepokojom v USA. Obchodníci predpokladajú, že centrálne banky budú pokračovať v nákupoch vládnych dlhopisov a ďalších finančných aktív, aby ochránili svoje ekonomiky pred následkami pandémie nového koronavírusu.

Očakáva sa napríklad, že Európska centrálna banka zvýši svoj program núdzového pandemického programu nákupu PEPP v objeme 750 miliárd eur o zhruba 500 miliárd eur. Japonská centrálna banka (BoJ), ECB a americká centrálna banka (Fed) od začiatku roka zvýšili svoje bilancie o 10 %, 20 %, respektíve 70 %, uviedol makrostratég Société Générale Kit Juckes. (tasr)

Zdieľať

Slovenská aliancia moderného obchodu víta uvoľnenie opatrení v oblasti predaja od stredy, teda zrušenie seniorských hodín a povolenie väčšieho počtu zákazníkov v predajni.

„Seniorské hodiny mali v úvode krízy pozitívny vplyv na ochranu najohrozenejšej skupiny obyvateľstva, ale pri súčasnom pozitívnom vývoji, v súvislosti s pandemickou situáciou na Slovensku, postupne stratili svoje opodstatnenie. Nielenže blokovali nákupy pre iné skupiny ľudí, najmä matky s deťmi, ale čoraz menej ich využívali aj samotní seniori,“ priblížil predseda aliancie Martin Krajčovič.

Rovnako je to podľa neho aj s reguláciou vstupu do predajní. „Krajiny, ktoré úspešne bojujú so súčasnou pandémiou, neustále uvoľňujú tento typ regulácie. Vítame preto rozhodnutie krízového štábu znížiť počet z doterajších 15 m2 na jedného zákazníka na 10 m2,“ podčiarkol.

„Chceli by sme aj vyzvať kompetentné orgány, aby v prípade pozitívneho vývoja pokračovali v uvoľňovaní opatrení až do ich úplného zrušenia a k vráteniu regulácie do pôvodného stavu. Samozrejme, za zachovania nevyhnutných hygienických opatrení,“ dodal Krajčovič. (tasr)

Zdieľať

Britskí sporitelia zvýšili v marci a v apríli svoje bankové vklady o rekordnú sumu. Údaje Bank of England ukázali, že si britské domácnosti pripísali na bankové účty viac ako 30 miliárd libier (33,45 miliardy eur).

V marci a apríli vláda pre pandémiu koronavírusu zaviedla blokády, takže väčšina obchodov bola zatvorená. Milióny ľudí sa pritom obávali straty zamestnania.  Z viac ako 30 miliárd libier si vyše 16 miliárd odložili sporitelia v apríli, keď boli obmedzenia najprísnejšie. Údaje za máj ešte neboli zverejnené.

Tento nárast vkladov vyvoláva otázku, či britskí spotrebitelia začnú viac míňať, keďže sa už blokády zmierňujú a obchody sa otvárajú. Alebo či počkajú, kým nebude jasnejšie, ako tvrdo budú zasiahnuté ich príjmy, keďže ekonomika v dôsledku pandémie smeruje do najhlbšej ročnej recesie za tri storočia. Ich reakcia pomôže odhadnúť tempo zotavenia hospodárstva a ovplyvní aj to, akú veľkú podporu mu bude musieť poskytnúť vláda aj centrálna banka.

Administratíva premiéra Borisa Johnsona totiž zvažuje možnosti, ako podporiť ekonomiku, keďže sa pripravuje na postupné stiahnutie svojho obrovského balíka pomoci v nasledujúcich mesiacoch, uviedli zdroje oboznámené s touto záležitosťou. Očakáva sa, že centrálna banka zvýši menové stimuly už tento mesiac.

Banka Barclays vo svojom odhade predpovedá, že britskí spotrebitelia si budú udržiavať vyššie úspory. A zároveň aktuálne oživenie výroby a stavebníctva stratí tempo, zatiaľ čo narušenie dodávateľských reťazcov bude ďalej brzdiť hospodárstvo. (tasr)

Zdieľať

O odklad splatnosti preddavku na poistné za marec doteraz požiadalo zdravotné poisťovne viac ako 12 000 zamestnávateľov a SZČO. Takmer polovica z nich pripadá na najväčšiu VšZP.

Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) požiadalo o odklad takmer 6 000 SZČO a zamestnávateľov. „Odložené poistné za marec predstavuje aktuálne sumu 3,63 milióna eur,“ informovala Zuzana Štukovská z referátu komunikácie VšZP.

Dôvera eviduje 5 615 žiadostí o posun splatnosti preddavku na poistné za marec. „Z toho bolo 2 058 živnostníkmi alebo samoplatiteľmi, 3 557 žiadostí podali zamestnávatelia,“ povedal PR špecialista Matej Štepiansky.

Union ZP požiadalo o odklad splatnosti preddavku za marec podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej 1 776 platiteľov, z toho 1 540 zamestnávateľov a 236 SZČO.

Požiadať o odklad splatnosti preddavku na poistné za marec umožnili vybranej skupine platiteľov za presne stanovených podmienok zmeny v legislatíve počas krízy, spojenej s novým koronavírusom. (tasr)

Zdieľať

Medzinárodná výstava Agrokomplex sa na nitrianskom výstavisku tento rok neuskutoční. Plánovaný Autosalón Autoshow zatiaľ nie je zrušený, uskutočniť by sa mal od 8. do 11. októbra.

Spolu so 47. ročníkom Agrokomplexu sú zrušené aj 15. ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat, 27. ročník medzinárodnej družstevnej kontraktačno-predajnej výstavy spotrebného tovaru Coopexpo a tretí ročník ekologického podujatia Enviro, Ekofestival, informovalo vedenie Agrokomplexu Národného výstaviska. Výstavy sa mali konať od 20. do 23. augusta.

Na výstavisku sa neuskutoční ani otvorenie leta na amfiteátri, ktoré sa malo konať 5. júna, či Prvý detský festival, ktorého termín bol naplánovaný od 20. do 21. júna. Vedenie výstaviska zrušilo aj 22. medzinárodný veľtrh strojov, nástrojov, zariadení a materiálov pre drevospracujúci priemysel Lignumexpo a 18. medzinárodnú lesnícku výstavu Les, ktoré sa mali konať od 16. do 20. septembra. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať