Marek Bažík

Fico odmieta, že môže za nárast extrémizmu: Nikto utečencami nestrašil

Premiér Fico odmieta obvinenia, že strašil utečencami a aj tým prispel k nárastu extrémizmu. Na to, či necíti vinu za nárast extrémizmu, sa ho pýtal na dnešnej Hodine otázok v parlamente opozičný poslanec Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS. Podľa neho za nárast extrémizmu môže strašenie utečencami aj kauzy ako Bašternák.

Foto – tasr

„Nikto utečencami nestrašil. Bola to utečenecká kríza z roku 2015, a nie rétorika predsedu vlády SR, ktorá zásadne prispela k masovej radikalizácii pravicovo-extrémistickych síl v celej Európe,“ odkázal Fico cez vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho. Zdôrazňuje, že vláda na rozdiel od opozície proti extrémizmu koná.

„To, čo vystrašilo obyvateľstvo, bol masovo sa šíriaci pocit neistoty,“ uviedol v pléne Pellegrini, ktorý Ficovu odpoveď prečítal poslancom.

Spomenul finančnú krízu, po ktorej nasledovala migračná kríza. „Štáty stratili kontrolu nad svojimi hranicami a prestali garantovať vlastným občanom základné právo – právo na bezpečnosť. Nakoniec prišiel šok z toho, že teroristický čin sa môže stať na kedysi bezpečných uliciach európskych metropol,“ doplnil s tým, že zdrojom ďalšieho strachu a neistoty je aj brexit.

Fico vo svojej odpovedi pripomína, že vláda sa prihlásila aj k boju proti fašizmu a pravicovému extrémizmu. Chce posilniť sociálne istoty a riešiť hladové doliny. Prioritou vlády je podľa neho sociálna oblasť. „Pretože sociálne neistoty vnímame ako dlhodobý zdroj extrémizmu,“ vysvetlil. Poukázal aj na prijatie protiextrémistického balíka a zriadenie Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu. Sledovať treba podľa Fica aj kyberpriestor a rovnako dôležitý je boj s extrémistickými dezinformáciami.

Fico sa tiež spýtal opozície, čo robí ona v boji proti extrémizmu. „Niektorí sa potajme s extrémistami stretávajú, druhí ich verejne podporujú pri voľbách do VÚC a tretí ho zneužívajú na propagandu seba a politický boj,“ doplnil Pellegrini, citujúc Ficovu odpoveď. Opozícia sa podľa neho vie zhodnúť iba na škandalizácii politiky. Za „extremizáciou politiky vidí aj neustále obviňovanie a vynášanie súdov zo strany opozície voči vládnej koalícii. „Nepovažujete takéto prejavy za otváranie dverí extrémizmu?“ uzavrel Fico. (tasr)

Viac k téme: Podľa Washington Post sa Trump inšpiroval Ficom

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Lode Frontexu a talianskej finančnej polície prevzali 450 migrantov z rybárskej lode, pre ktorú sa Malta a Taliansko dostali do sporu. Zatiaľ však nie je istý ďalší osud utečencov, taliansky minister vnútra trvá na tom, aby sa vrátili do Líbye. Druhou možnosťou podľa neho je, že ich prevezme Malta. (čtk)

Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó navrhne, aby Budapešť začala procedúru odchodu z rokovaní OSN o globálnom pakte o migrácii. Dohoda podľa neho spôsobí ďalší prúd migrantov do Európy. (mti, čtk)

V Stredozemnom mori pláva k európskym brehom loď s ďalšími 450 migrantmi. Podľa talianskych úradov sa loď nachádza v maltskej pátracej a záchrannej námornej zóne. Preto Rím vyzval Maltu, aby sa lode ujala. (čtk)

Najčítanejšie

| |