Marek Bažík

Fico odmieta, že môže za nárast extrémizmu: Nikto utečencami nestrašil

Premiér Fico odmieta obvinenia, že strašil utečencami a aj tým prispel k nárastu extrémizmu. Na to, či necíti vinu za nárast extrémizmu, sa ho pýtal na dnešnej Hodine otázok v parlamente opozičný poslanec Ondrej Dostál z poslaneckého klubu SaS. Podľa neho za nárast extrémizmu môže strašenie utečencami aj kauzy ako Bašternák.

Foto - tasr

„Nikto utečencami nestrašil. Bola to utečenecká kríza z roku 2015, a nie rétorika predsedu vlády SR, ktorá zásadne prispela k masovej radikalizácii pravicovo-extrémistickych síl v celej Európe,“ odkázal Fico cez vicepremiéra pre investície Petra Pellegriniho. Zdôrazňuje, že vláda na rozdiel od opozície proti extrémizmu koná.

„To, čo vystrašilo obyvateľstvo, bol masovo sa šíriaci pocit neistoty,“ uviedol v pléne Pellegrini, ktorý Ficovu odpoveď prečítal poslancom.

Spomenul finančnú krízu, po ktorej nasledovala migračná kríza. „Štáty stratili kontrolu nad svojimi hranicami a prestali garantovať vlastným občanom základné právo – právo na bezpečnosť. Nakoniec prišiel šok z toho, že teroristický čin sa môže stať na kedysi bezpečných uliciach európskych metropol,“ doplnil s tým, že zdrojom ďalšieho strachu a neistoty je aj brexit.

Fico vo svojej odpovedi pripomína, že vláda sa prihlásila aj k boju proti fašizmu a pravicovému extrémizmu. Chce posilniť sociálne istoty a riešiť hladové doliny. Prioritou vlády je podľa neho sociálna oblasť. „Pretože sociálne neistoty vnímame ako dlhodobý zdroj extrémizmu,“ vysvetlil. Poukázal aj na prijatie protiextrémistického balíka a zriadenie Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu. Sledovať treba podľa Fica aj kyberpriestor a rovnako dôležitý je boj s extrémistickými dezinformáciami.

Fico sa tiež spýtal opozície, čo robí ona v boji proti extrémizmu. „Niektorí sa potajme s extrémistami stretávajú, druhí ich verejne podporujú pri voľbách do VÚC a tretí ho zneužívajú na propagandu seba a politický boj,“ doplnil Pellegrini, citujúc Ficovu odpoveď. Opozícia sa podľa neho vie zhodnúť iba na škandalizácii politiky. Za „extremizáciou politiky vidí aj neustále obviňovanie a vynášanie súdov zo strany opozície voči vládnej koalícii. „Nepovažujete takéto prejavy za otváranie dverí extrémizmu?“ uzavrel Fico. (tasr)

Viac k téme: Podľa Washington Post sa Trump inšpiroval Ficom

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Európska komisia uvoľní ďalšie finančné prostriedky v prospech sýrskych utečencov v Turecku. Ide o druhú tranžu vo výške troch miliárd eur, čím EÚ dodržuje svoje záväzky spred dvoch rokov, ktoré dala v rámci dohody s Tureckom zameranej na zastavenie prílivu utečencov do Európy. (tasr)

Najčítanejšie

| |