Dnes na dennike.sk
- Ekonomický newsfilter: Dve dobré správy pre ekonomiku a jedna menej dobrá pre veľkú časť voličov
- Smer vyhral s náskokom pred PS; s Hlasom a SNS by mal väčšinu 79 poslancov
- Schodok štátneho rozpočtu sa medziročne takmer strojnásobil, na konci septembra dosiahol 3,9 miliardy eur
- V Bratislave nebudú dva mesiace jazdiť električky od Kuchajdy po Zlaté piesky, zákazky za 20 miliónov eur dostala TSS Grade
- Cena zlata klesla najnižšie za takmer sedem mesiacov, blíži sa k úrovni 1800 dolárov za troyskú uncu
Najnovšie z témy: ÚRSO
Na finalizáciu dohody o zastropovanej cene elektriny pre domácnosti už podľa regulátora nezostáva veľa času. „Veríme, že naša komunikácia pomôže, aby si všetci relevantní aktéri uvedomili, že je dôležité dotiahnuť dokončenie memoranda do konca,“ povedal v rozhovore pre Denník E šéf ÚRSO Andrej Juris.
Slovenská agrokomora žiada vládu, aby zabezpečila plynulé dodávky energií pre domáce agropotravinárske firmy. Nesúhlasí s tým, aby mohli dodávatelia upraviť dohodnuté ceny energií v už uzavretých zmluvách. Ide o mimoriadne opatrenie, ktoré dal na diskusiu regulačný úrad.
Uznesením o odvolaní Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví z júna 2020 vláda porušila jeho základné právo na prístup k verejným funkciám a na inú právnu ochranu. Rozhodol o tom Ústavný súd.
ÚRSO sa rozhodol ukončiť spoluprácu s právnickou kanceláriou Ius Aegis advokáta Radoslava Ziga. Reaguje tak na medializované podozrenia o konflikte záujmov. Zigo má blízko k Richardovi Sulíkovi a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví patrí pod ministerstvo hospodárstva.
Aj v energetike budú mať spotrebitelia svojho ombudsmana. „V Európe existujú takzvaní energetickí ombudsmani, ktorí pomáhajú spotrebiteľom rozhodovať sa alebo chrániť ich práva,“ vysvetľuje v rozhovore šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.
Hlinikárne Slovalco, bývalé Novácke chemické závody – Fortischem a výrobca ferozliatin OFZ sú aj tento rok prakticky oslobodené od poplatkov za zelenú elektrinu, za ktorú by inak platili takmer 90 miliónov eur. „Vzhľadom na existujúcu legislatívu na to majú právo po splnení určitých podmienok a tieto podmienky splnili aj v roku 2021,“ vysvetľuje šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris.