Juraj Koník

Šiesti bežci prebehnú trasu Vrbu a Wetzlera z Osvienčimu do Žiliny

Šesť slovenských bežcov odbehne 170 km dlhú trasu, po ktorej ušli dvaja slovenskí Židia, Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, z Osvienčimu. Ich útek si pripomenú v apríli, teda 73 rokov od vtedy, čo sa Vrbovi s Wetzlerom podarilo prekabátiť nacistických dozorcov.

Brána do Osvienčimu. Foto - TASR

Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski budú bežať po dvojiciach. Celú trasu z Osvienčimu až do Žiliny chcú prekonať za menej ako dva dni. Vrbovi s Wetzlerom trval útek dva a pol týždňa. Peši prešli 140 kilometrov, z Čadce do Žiliny už išli vlakom.

Vrba a Wetzler sa do Osvienčimu dostali už v roku 1942, no v tábore prežili dva roky, lebo ich nacisti umiestnili do pracovných divízií. Vrba triedil majetok, ktorý si Židia do Osvienčimu privážali, Wetzler pracoval ako zapisovateľ v márnici.

Napriek tomu, že im ich postavenie dávalo akú-takú nádej na prežitie, rozhodli sa utiecť. Posledným impulzom bola výstavba nových barakov za hranicami tábora. Pochopili, že nacisti chystajú transporty aj z krajín, ktoré sa im doteraz vyhýbali, teda predovšetkým z Maďarska.

Útekom chceli podať správu o tom, na čo skutočne tábory Osvienčim a Birkenau slúžia, a presvedčiť maďarských politikov, aby transporty zastavili.

Viac ako dvojtýždňový pochod dnes pripomína Memoriál Vrbu a Wetzlera, ktorý od roku 2014 v lete organizuje Fedor Gál.

Viac o ceste Vrbu a Wetzlera si prečítate tu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko, Šport

Foto: Cyklisti prechádzajú po moste na MS v nórskom Bergene. Aktuálne ich delí od cieľa 135 kilometrov.

Foto: AP.

Do cieľa cyklistických MS zostáva 150 kilometrov. Slováci sú v pelotóne, náskok úniku sa pohybuje pod piatimi minútami. Cyklistov čaká ešte sedem z dvanástich okruhov.

uci.ch

Situácia na trati cyklistických MS sa dlhšiu dobu nemení. Desaťčlenný únik má pred pelotónom náskok 6 minút, na čele hlavnej skupiny aktívne pracuje česká zostava. Slováci sú v pelotóne, do cieľa zostáva 170 km.

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 102151 z vás dostáva správy e-mailom