Agentúra Fitch potvrdila rating Slovenska na úrovni A+

 so stabilným výhľadom. Očakáva rýchly ekonomický rast, viac investícií a pokles verejného dlhu. 

Agentúra vyzdvihuje rýchlejší ekonomický rast Slovenska v porovnaní s inými vyspelými krajinami. V tomto roku by mala naša ekonomika podľa odhadov Fitch rásť o 3,3 % a v roku 2018 na úrovni 3,5 %. Takémuto rýchlemu rastu bude napomáhať aj zvyšujúca sa spotreba domácností a pozitívny vývoj na trhu práce.

V tomto roku by sa podľa agentúry mali opäť zvýšiť investície vďaka prostriedkom z fondov EÚ a pokračujúcim súkromným investíciám do automobilového priemyslu. Tie by mali do roku 2020 zvýšiť celkovú výrobnú kapacitu áut na Slovensku približne o 150-tisíc kusov ročne.

V dlhodobom horizonte prognózuje Fitch pokles verejného dlhu na úroveň 44 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2026. Slovenský bankový sektor zostáva stabilný a podiel problémových úverov sa medziročne znížil zo 4,8 % v roku 2015 na 4,3 % v roku 2016.

Medzi hlavné problémy našej ekonomiky patrí podľa agentúry slabá infraštruktúra na strednom a východnom Slovensku a pretrvávajúca nezamestnanosť medzi marginalizovanými komunitami. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Slovensko

Róbert Ondrejcsák (nom. Most-Híd) nekončí na ministerstve obrany. „Máme novú vládu a ja som sa rozhodol pokračovať na pozícii štátneho tajomníka ministerstva obrany… Žiadna vláda nie je dokonalá a ani nebude. Je však lepšia ako tá predchádzajúca. Kým budem vidieť možnosť presadzovať európsku a transatlantickú orientáciu Slovenska, ako aj princípy transparentnosti, budem na svojej pozícii.“

Akcie v USA vo štvrtok oslabili o takmer tri percentá. Išlo o najväčší jednodňový prepad od 8. februára. Reagovali na správu, že Donald Trump podpísal dekrét o uvalení ciel na čínsky tovar. (čtk)

Najčítanejšie

| |