Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher získal na MS v alpskom lyžovaní zlatú medailu v obrovskom slalome. Vo švajčiarskom St. Moritzi triumfoval s náskokom 25 stotín pred svojím krajanom Rolandom Leitingerom. Najlepší zo Slovákov bol Andreas Žampa na 34. mieste.

Pre Hirschera, ktorý je obhajcom veľkého glóbusu vo Svetovom pohári, je to piaty najcennejší kov zo svetových šampionátov, prvý v technicky najnáročnejšej disciplíne.

Rakúšan si vytvoril dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, keď sa usadil na čele o 26 stotín pred krajanom Philippom Schörhoferom. Tretí bol s odstupom 35 stotín líder priebežnej klasifikácie obrovského slalomu v SP Francúz Alexis Pinturault.

Štart druhého kola posunuli o pol hodinu na 13.30, dôvodom bol incident s vojenským lietadlom. To letelo tak nízko, že preťalo kábel televíznej spoločnosti, ktorej kamera zhora filmovala pretekárov v hornej časti trate.

Najrýchlejší čas druhého kola dosiahol Leitinger, ktorý sa zo šiesteho miesta katapultoval na striebornú pozíciu a získal prvú medailu v kariére rovnako ako tretí Nór Haugen.

Pinturault riskoval v snahe zaútočiť na zlato, no nevyhol sa chybám a skončil až siedmy s takmer sekundovou stratou na víťaza. Hirscher vo vrchnej časti trate svoj náskok ešte zveľadil a hoci v závere trochu stratil, s prehľadom odrazil nápor Leitingera.

Slovenský reprezentant Andreas Žampa figuroval po odjazdení najlepšej tridsiatky 2. kola na 27. mieste so stratou 6,62 s na Hirschera. Po úvodnom kole bol 25. s mankom 2,04 na Rakúšana. Žampa napokon skončil na 34. priečke, o tri pozície pred Matejom Falatom.

Výsledky obrovského slalomu mužov na MS v St. Moritzi:
1. Marcel Hirscher (Rak.) 2:13,31 (1:06,73 – 1:06,58); 2. Roland Leitinger (Rak.) +0,25 (1:07,26 – 1:06,30); 3. Leif Kristian Haugen (Nór.) +0,71 (1:07,27 – 1:06,75); 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,76; 5. Philipp Schörghofer (Rak.) +0,85; 6. Matts Olsson (Švéd.) +0,93; 7. Alexis Pinturault (Fr.) +0,98; 8. Justin Murisier (Švajč.) +0,99; 9. Mathieu Faivre (Fr.) +1,05; 10. Riccardo Tonetti (Tal.) +1,16... 34. Andreas ŽAMPA (SR) +6,62 (1:08,77 – 1:11,16); 37. Matej FALAT (SR) +7,08 (1:10,43 – 1:09,96); Martin HYŠKA (SR) nedokončil 1. kolo

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.