Andrej Sarvaš

V Barcelone demonštrovalo za pomoc utečencom 160-tisíc ľudí

Asi 160-tisíc ľudí demonštrovalo v Barcelone za prijatie utečencov. Akciu zorganizovalo hnutie Náš domov je váš domov pod heslom „Nijaké ďalšie výhovorky! Už ich prijmite!“

Foto – ap

Účastníkov demonštrácie organizátori vyzvali, aby sa obliekli do šiat modrej farby, v dôsledku čoho pripomínal ich pochod z centra Barcelony k pobrežiu Stredozemného mora pohyby morských vĺn.

Demonštranti žiadali, aby Španielsko aj EÚ poskytli útočisko tým, ktorí utekajú z oblastí zmietaných konfliktmi a začlenili ich do svojej spoločnosti.

K pochodu sa pridala aj starostka Barcelony Ada Colauová, ktorá už v minulosti kritizovala nízky počet utečencov, ktorých Španielsko prijalo.

Španielsko malo v rámci dohody o prerozdelení do členských krajín Európskej únie z roku 2015 prijať 16-tisíc utečencov. Doposiaľ podľa tamojších médií prijalo len okolo 1000.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Nemecká vláda sa vyslovila za rozšírenie zoznamu takzvaných bezpečných krajín, do ktorých je možné ľahšie vracať migrantov, o Tunisko, Maroko, Alžírsko a Gruzínsko. Je však neisté, či s návrhom budú súhlasiť aj poslanci. (čtk)

Novozriadená bavorská hraničná polícia začala dnes vykonávať kontroly na hranici s Rakúskom. Sústrediť sa pri nich chce najmä na miesta mimo trojice nepretržite kontrolovaných hraničných priechodov. Svojou činnosťou útvar dopĺňa spolkovú políciu, ktorá je za ochranu nemeckých hraníc primárne zodpovedná. (čtk)

Najčítanejšie

| |