Až 40 percent žien nepozná ani prenatálnu starostlivosť. Čísla vydala Svetová zdravotnícka organizácia.
Situáciu sa snaží riešiť aj medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc, ktorá prevádzkuje v krajine v spolupráci s miestnym ministerstvom zdravotníctva štyri nemocnice.
Zdravotnú starostlivosť o novorodencov aj prenatálnu starostlivosť poskytuje tím lekárov a zdravotných sestier zadarmo.
Dôvodom úmrtí nielen rodičiek, ale aj novorodencov je však v tejto moslimskej krajine nielen nedostatok peňazí, ale aj chýbajúce ženy-lekárky a zdravotné sestry.
„Videla som zomrieť mnoho žien, či už počas pôrodu, alebo po ňom. Tiež som videla vyrastať deti bez ich matiek,“ hovorí Aqila, vedúca pôrodná asistentka na novorodeneckom oddelení nemocnice v kábulskej časti Dasht-e-Barchi, ktorú prevádzkujú Lekári bez hraníc.
Aqila najprv pracovala v očkovacích kampaniach v zdravotnom stredisku na vidieku, neskôr sa rozhodla stať pôrodnou asistentkou, aby mohla pomáhať ostatným afganským ženám bezpečnejšie rodiť.
Afganské ženy niekoľko desaťročí nemali prístup k vzdelaniu, čoho dôsledkom je nedostatok kvalifikovaných zdravotníčok.
Zároveň mnoho rodín s ohľadom na miestne kultúrne zvyky vyžaduje zdravotnú starostlivosť len od žien. Preto až dve tretiny detí sa rodia doma, bez cudzej pomoci.
Všetky projekty Lekárov bez hraníc v Afganistane kladú dôraz na školenie miestnych žien a takmer všetky pôrodné asistentky v miestnych projektoch sú teraz afganské ženy.
Od otvorenia pôrodnice v provincii Khost v roku 2012 organizácia získala a vyškolila aj niekoľko lekárok.