Úradu nemeckého prezidenta sa ujal bývalý minister zahraničia Frank-Walter Steinmeier.

61-ročný sociálny demokrat vystriedal v reprezentatívnej funkcii Joachima Gaucka, ktorý sa rozhodol nekandidovať na ďalšie obdobie.

Steinmeier dnes do berlínskeho zámku Bellevue, ktorý je sídlom hlavy štátu, dorazil napoludnie aj s manželkou. Gauck ho so svojou partnerkou prijal na schodoch zámku a o niekoľko desiatok minút neskôr mu funkciu symbolicky odovzdal.

Steinmeiera, ktorý je dlhodobo najpopulárnejším nemeckým politikom, zvolilo vo februári jasnou väčšinou spolkové zhromaždenie. Dlhoročný politik získal 931 z 1239 platných hlasov. Žiadny z jeho štyroch protikandidátov sa mu ani vzdialene nepriblížil. Presadiť sa nebolo pre Steinmeiera zložité, pretože mal podporu vládnej veľkej koalície konzervatívnej únie CDU/CSU a sociálnych demokratov (SPD), ktorá sa na jeho kandidatúre dohodla už v novembri.

Vo svojom prvom prejave po zvolení Steinmeier opakovane hovoril o odvahe a nutnosti boja za uchovanie slobody a demokracie v zjednotenej Európe. Práve téma odvahy bojovať a angažovať sa v politickom dianí za demokratické ideály bude podľa pozorovateľov pre Steinmeiera počas piatich rokov vo funkcii kľúčová.

77-ročný Gauck mal podporu väčšiny parlamentných strán pre kandidatúru do druhého funkčného obdobia, nakoniec sa však vzhľadom na svoj vek rozhodol o post znova neusilovať. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Turecký prezident Erdogan získal vyššie percento hlasov vo voľbách v rámci tureckej komunity v Nemecku než v rámci samotného Turecka. Vyplýva z predbežných výsledkov. Jeho stúpenci oslavovali víťazstvo ráno v uliciach Berlína. (tasr)

Najčítanejšie

| |