Nedostatok pracovnej sily je krízový moment, ako bola nezamestnanosť v rokoch 2010 a 2011

, tvrdí premiér Robert Fico.

„Dohodli sme sa, že sa v krátkom čase sústredíme na niekoľko okruhov problémov. Predovšetkým je to výstavba nájomných bytov a ubytovní pre zamestnancov, aby sme zlepšili mobilitu pracovnej sily. Druhou témou je štruktúra stredného odborného školstva, kde je priestor na väčšiu mieru zásahu štátu,“ povedal Fico.

Tretím okruhom bola podľa neho mobilita pracovnej sily, ako viac podporiť ľudí, aby chodili za zamestnaním. Posledným okruhom bolo zneužívanie sociálneho systému. „Napriek mnohým opatreniam, ktoré sme urobili, je tu naďalej časť nezamestnaných, ktorí ho výrazným spôsobom zneužívajú,“ podotkol premiér s tým, že po rozhovoroch s Klubom 500 v krátkom čase spracujú niekoľko hlavných výziev. „Myslím si, že v priebehu pár týždňov bude na stole niekoľko návrhov legislatívnych a inštitucionálnych zmien,“ avizoval.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa neho asi 50.000 voľných pracovných miest, no napriek tomu pracuje napríklad v Trnavskom kraji množstvo Srbov. „Sú to čísla, ktoré začínajú byť alarmujúce, pretože stále máme okolo 8,5 percenta nezamestnaných, ktorých štruktúra je veľmi zlá. Polovica z nich sú možno Rómovia bez skončeného základného vzdelania. Máme tam ľudí, ktorí sa boja trvalého pracovného pomeru (TPP) v súvislosti s exekútormi. Sú tam ľudia, ktorí zneužívajú systém, a sú tam ľudia, ktorí dokážu prežiť aj bez toho, aby boli trvalo zamestnaní,“ vymenoval Fico.

Zároveň sa podľa vlastných slov bojí toho, že v krátkom čase vznikne obrovský tlak na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. „Táto sila sa na Slovensku nie vždy správa najlepšie. Ak pôjdete do Nitry alebo Trnavy, tak už vám budú ľudia hovoriť, že sa sťažujú na správanie napríklad našich srbských priateľov, ktorí tam pracujú,“ dodal. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Slovensko

Aerolinky British Airways oznámili meškania letov, ktoré mal zaviniť výpadok globálneho počítačového systému. Zatiaľ nie je jasné, o koľko letov ide, tvrdí BBC na svojom webe.  Na londýnskom letisku Heathrow hlásia cestujúci dlhé rady a oneskorené lety, tvrdí agentúra AP. Tisícky Britov vyrazili na cesty, aby si užili predĺžený sviatočný víkend. (čtk)

„Donald Trump sa na to pozerá z biznis pohľadu, ale NATO je oveľa viac ako nejaké účtovníctvo,” povedal na konferencii Globsec český generál a predseda vojenského výboru Aliancie Petr Pavel v reakcii na nedávnu kritiku amerického prezidenta na minisummite NATO v Bruseli, ktorý znovu zopakoval, že členské krajiny si neplnia svoje záväzky, čo sa týka investovania do obrany a sú dlžníkom voči Spojeným štátom.

"Bezpečnostná situácia v Európe je horšia, treba počítať s tým, že je aktuálne nenechať armádu v takom stave, v akom je," povedal v relácii RTVS  v relácii RTVS Sobotné dialógy predseda zahraničného výboru František Šebej z Mostu-Híd. Niektorá technika je podľa neho staršia ako vojaci, ktorí ju obsluhujú. "Tento hanebný stav sa netýka len slovenskej armády, v rovnako hanebnom stave sú aj armády iných štátov," dodal.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88735 z vás dostáva správy e-mailom