Nedostatok pracovnej sily je krízový moment, ako bola nezamestnanosť v rokoch 2010 a 2011, tvrdí premiér Robert Fico.

„Dohodli sme sa, že sa v krátkom čase sústredíme na niekoľko okruhov problémov. Predovšetkým je to výstavba nájomných bytov a ubytovní pre zamestnancov, aby sme zlepšili mobilitu pracovnej sily. Druhou témou je štruktúra stredného odborného školstva, kde je priestor na väčšiu mieru zásahu štátu,“ povedal Fico.

Tretím okruhom bola podľa neho mobilita pracovnej sily, ako viac podporiť ľudí, aby chodili za zamestnaním. Posledným okruhom bolo zneužívanie sociálneho systému. „Napriek mnohým opatreniam, ktoré sme urobili, je tu naďalej časť nezamestnaných, ktorí ho výrazným spôsobom zneužívajú,“ podotkol premiér s tým, že po rozhovoroch s Klubom 500 v krátkom čase spracujú niekoľko hlavných výziev. „Myslím si, že v priebehu pár týždňov bude na stole niekoľko návrhov legislatívnych a inštitucionálnych zmien,“ avizoval.

Na Slovensku je v súčasnosti podľa neho asi 50.000 voľných pracovných miest, no napriek tomu pracuje napríklad v Trnavskom kraji množstvo Srbov. „Sú to čísla, ktoré začínajú byť alarmujúce, pretože stále máme okolo 8,5 percenta nezamestnaných, ktorých štruktúra je veľmi zlá. Polovica z nich sú možno Rómovia bez skončeného základného vzdelania. Máme tam ľudí, ktorí sa boja trvalého pracovného pomeru (TPP) v súvislosti s exekútormi. Sú tam ľudia, ktorí zneužívajú systém, a sú tam ľudia, ktorí dokážu prežiť aj bez toho, aby boli trvalo zamestnaní,“ vymenoval Fico.

Zároveň sa podľa vlastných slov bojí toho, že v krátkom čase vznikne obrovský tlak na dovoz pracovnej sily zo zahraničia. „Táto sila sa na Slovensku nie vždy správa najlepšie. Ak pôjdete do Nitry alebo Trnavy, tak už vám budú ľudia hovoriť, že sa sťažujú na správanie napríklad našich srbských priateľov, ktorí tam pracujú,“ dodal. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Ekonomika, Slovensko

Je to pre mňa výnimočný deň, pretože je tu veľká nádej skončiť to trápenie, ktoré 21 rokov prežívam,“ povedala Anna Remiášová. Fico a jeho ľudia podľa nej boli donútení ľuďmi pristúpiť na zrušenie amnestií. Návrh podľa nej nie je ideálny, vyzvala ale všetkých poslancov, aby za neho hlasovali.

Poslanecký klub OĽaNO oficiálne oznámil, že podporí vládny návrh na zrušenie amnestií. Na tlačovku s poslancami prišla Anna Remiášová.

Anna Remiášová na tlačovke OĽaNO. Foto N - Miro Kern

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom