Dánsko protestuje voči údajnému monitorovaniu Dánov tureckého pôvodu.

Podľa dánskych novín ich označujú za zradcov, ak kritizujú súčasnú vládu Turecka.

Dánske ministerstvo zahraničných vecí si preto predvolalo predstaviteľa tureckého veľvyslanectva v Kodani. Poskytovanie informácií o prejavoch politického charakteru dánskych občanov úradom iných štátov je podľa ministerstva trestné.

Turecký diplomat v tejto súvislosti ubezpečil, že kritikov vlády v Ankare v žiadnom prípade neregistrujú a že horúca telefonická linka, ktorú zriadili, je určená výhradne na informácie upozorňujúce na možné podozrenia z teroristických aktivít. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Turecké referendum

V Bruseli sa dnes za napätých vzťahov stretnú vysokí predstavitelia EÚ a Turecka. Turecko je oficiálne stále kandidátom členstva v EÚ, vzájomné vzťahy však výrazne ochladli po minuloročnom pokuse o prevrat v krajine a tvrdej reakcii Erdoganovho režimu. (čtk)

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier ostro kritizoval Erdoğana za potláčanie opozície. Nemecko podľa neho nemôže akceptovať, že v Turecku zvyšky opozície prenasledujú, umlčiavajú a umiestňujú za mreže. (zdf)

Turecká Republikánska ľudová strana sa pre referendum obrátila na Európsky súd pre ľudské práva. Ako dôvod uviedla napríklad to, že volebná komisia sa rozhodla započítať medzi platné hlasy aj neopečiatkované hlasovacie lístky. (tasr)

Najčítanejšie

| |