Vyšehradská štvorka nie je pre Slovensko alternatívou k EÚ, povedal premiér Fico počas návštevy Nemecka. V4 môže byť podľa neho inšpiráciou pre úniu v tom, že sa jej členovia dôsledne držia filozofie sústreďovania sa na témy, ktoré skupinu spájajú, nie rozdeľujú.

Fico, Merkelová a Sobotka pózujú so školákmi zo všetkých troch krajín po diskusii na kancelariáte v Berlíne. Foto – ap

„Pre Slovensko V4 nie je ten životný priestor, ktorý si my predstavujeme do budúcnosti. Náš životný priestor je v Európskej únii,“ zdôraznil.

Fico uviedol, že mu záleží na regionálnej spolupráci štyroch stredoeurópskych krajín, to však podľa neho nie je alternatívou k európskej integrácii a prípadnému vzniku viacrýchlostnej Únie. „Nie je pre nás alternatívou životného záujmu Slovenskej republiky byť v jadre európskej integrácie,“ vysvetlil. Slovensko podľa neho dovŕšilo najvyššiu možnú mieru integrácie, keď sa stalo členom Schengenu a eurozóny, a robí všetko pre to, aby bolo pripravené na mechanizmus posilnenej spolupráce. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy:

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker sa v stredu stretne s premiérmi štátov V4, chce s nimi diskutovať o budúcom vývoji európskej integrácie. Stretnutie sa uskutoční deň pred samitom EÚ. (čtk)

Predseda Európskej rady Donald Tusk chce budúci týždeň vo viacerých európskych metropolách diskutovať o reforme EÚ. Tusk príde aj do Bratislavy, kde sa stretne s lídrami štátov V4. (čtk)

Najčítanejšie

| |