„Bolo to vyjadrenie niečoho, čo všetci cítime,“ povedala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská o demonštrácii proti korupcii. Tvrdí, že na Roberta Kaliňáka svoj názor nezmenila. Žitňanská už dávnejšie povedala, že by mal z funkcie odísť.

Situáciu však nemieni postaviť tak, že buď ona, alebo Kaliňák. „Chcete, aby som odstúpila?“ odpovedala žartom. Tvrdí, že robí maximum pre to, aby dôvera v inštitúcie vzrástla. Podľa nej intenzívne riešia aj nové postavenie policajnej inšpekcie a menovanie policajného prezidenta. Žitňanská kvôli tomu nedávno rokovala s generálnym prokurátorom, policajným prezidentom, Kaliňák na stretnutí nebol. „Nemyslím si, že nebol pozvaný,“ povedala.

„To, že na Slovensku sú ľudia nespokojní a že existuje vysoká miera nedôvery v štátne inštitúcie a v politikov, vieme. Včera to bolo demonštrované aj na námestí, áno, veľkolepo. To, čo ma teší, je, že nie všetci, ktorí sú frustrovaní, cítia potrebu to demonštrovať pred Tisovým hrobom,“ povedala Žitňanská.

„Môj názor poznáte, môj názor sa nemení. Nie je to primárne otázka ku mne,“ povedala o Kaliňákovi s tým, že o pochode s ním na vláde hovorila „krátko kuloárne“.

„Všetci cítime, že nespokojnosť v spoločnosti existuje, je to otázka dôvery v právny štát, v to, že inštitúcie fungujú, to je kľúčová otázka dneška, nielen na Slovensku. Teší ma, že aj mladí ľudia majú názory na veci verejné a že názory boli vyjadrené spôsobom, ktorý nepopiera demokratický charakter tejto krajiny,“ dodala.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Protikorupčný pochod

Iniciatíva slovenských učiteľov podporuje študentov v protestných aktivitách a v protikorupčnom pochode, ktorý bude 5. júna. „Korupcia, klientelizmus a plytvanie verejnými prostriedkami je akútny a závažný problém, ktorý devalvuje morálku, na čo dopláca celá spoločnosť,“ napísali vo vyhlásení.

Organizátori Veľkého protikorupčného pochodu Dávid Straka a Karolína Farská napísali odpoveď policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, ktorý ich pozval na stretnutie na policajné prezídium. „Keďže sa chceme vyhnúť pochybnostiam zo strany verejnosti o obsahu a účele nášho stretnutia s vami, boli by sme vďační, ak by sa uskutočnilo na pôde Gymnázia Jura Hronca na Novohradskej ulici v Bratislave, kde si našu diskusiu môžu pozrieť študenti, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o tom, ako polícia rieši korupciu na Slovensku.“

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 88735 z vás dostáva správy e-mailom