Informácie o streľbe na Champs-Élysées spresnilo ministerstvo vnútra - jeden policajt je mŕtvy, dvaja vážne zranení. O život prišiel aj jeden útočník a vyšetrovanie prevzalo protiteroristické oddelenie.

Podľa parížskej polície išlo s najväčšou pravdepodobnosťou o teroristický čin, na ktorom sa podieľali najmenej dvaja útočníci. Jeden z nich je podľa denníka Le Parisien na úteku, podľa neoficiálnych policajných správ dorazil do Paríža vlakom z Belgicka. Tri iné zdroje, na ktoré sa odvoláva Reuters, tvrdia, že mohlo ísť o ozbrojenú lúpež. Hovorca ministerstva vnútra oznámil, že je príliš skoro špekulovať o motíve streľby.

Zabitý útočník bol podľa Reuters polícii z minulosti známy a bezpečnostné zložky teraz prehľadávajú jeho bydlisko.

Parížska policajná prefektúra na Twitteri vyzvala, aby sa ľudia triede Champs-Élysées a jej okoliu vyhli. Stanica metra, ktorá sa nachádza uprostred bulváru, je uzavretá. Polícia blokuje tiež veľkú časť triedy.

Krátko po incidente sa ozvala streľba na mieste nie príliš vzdialenom od Champs-Élysées, uviedla agentúra Reuters. Podrobnosti zatiaľ nie sú známe.

V prezidentskom paláci podľa francúzskych médií mimoriadne zasadajú prezident Francois Hollande, premiér Bernard Cazeneuve a ich najbližší spolupracovníci.

Policajné odbory podľa Reuters uviedli, že policajt bol zastrelený v aute, ktoré čakalo na semafore. Útočník bol podľa nich vo vozidle, ktoré prechádzalo okolo, a policajtov si ako terč zvolil zámerne.

K incidentu došlo tri dni pred nedeľňajším prvým kolom francúzskych prezidentských volieb, ktorých zásadnou témou je bezpečnosť a teroristická hrozba. V celom Francúzsku platia sprísnené bezpečnostné opatrenia. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Ak sa nepodarí presadiť reformy viacerých francúzskych inštitúcií do roka, vyhlási prezident Emmanuel Macron k tejto otázke referendum. Oznámil to v pondelok v prejave v parlamente. Zároveň povedal, že rok a pol trvajúci výnimočný stav sa skončí na jeseň. (čtk)

Francúzski socialisti nepodporia novú vládu. "Sme v opozícii voči vláde (premiéra) Édouarda Philippa. Nebudeme hlasovať za vyslovenie dôvery tejto vláde," píše vo vyhlásení. (tasr)

Francúzsky prezident Macron obmenil vládu, ktorá nastúpila po jeho volebnom víťazstve pred 5 týždňami. Z pôvodného tímu kvôli policajnému vyšetrovaniu odišli štyria ministri, z toho traja z koaličnej centristickej strany MoDem. V rámci snahy o zachovanie rodovej rovnováhy v kabinete menoval napríklad do čela ministerstva obrany opäť ženu. (ft)

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 103230 z vás dostáva správy e-mailom