Školy by mali mať možnosť vybrať si učebnice podľa vlastného uváženia

. Poslanci SaS to chcú presadiť v novele zákona o financovaní škôl.

Slovenským školám ako jedným z mála v Európe chýba možnosť nakupovať učebnice podľa vlastného výberu, píše v tlačovej správe strana SaS.

„Školy budú dostávať príspevok na učebnice v normatíve a dostanú tak možnosť nakupovať a vyberať si učebnice podľa svojho uváženia. Po novom už nebude škola odkázaná iba na jeden typ učebníc predpísaný ministerstvom, ale bude si môcť vybrať zo širšieho portfólia učebníc: zo schválených aj odporúčaných učebníc, ktoré dnes ministerstvo neprepláca. Oproti súčasnému stavu sa im rozšíri výber o niekoľko sto nových učebníc,“ vysvetľuje Branislav Gröhling, poslanec a tímlíder SaS pre školstvo.

Gröhling tvrdí, že slobodný výber učebníc je prvý krok k tomu, aby v budúcnosti mohli školy inovovať vzdelávanie a využívať nové metódy a prístupy.

Poukazuje aj na to, že mnohým školám nestačia iba schválené učebnice, ktoré ministerstvo prepláca. „Školy niekedy chcú používať aj učebnice, ktoré ministerstvo neprepláca, pretože im schválené učebnice nepostačujú alebo nie sú spokojní s ich kvalitou.“ 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Školská reforma

Pred týždňom vo štvrtok mala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) predstaviť, ako sa bude nasledujúce roky do praxe zavádzať reforma školstva. Predstavenie sľúbila aj pred poslancami na výbore v parlamente. Minulý týždeň predstavenie zrušila, odvtedy už týždeň nepovedala, kedy bude plán zmien prezentovať.

Ministerstvo školstva malo vo štvrtok ukázať, ako by sa mala zavádzať reforma školstva do praxe. Večer predtým to však zrušili. „Dôvodom je prezentácia zákonov z dielne ministerstva školstva v parlamente. Žiaľ, čas prerokovávania zákonov nevieme ovplyvniť.“ Náhradný termín zatiaľ neoznámili.

Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) na budúci týždeň predstaví reformný dokument Učiace sa Slovensko aj s opatreniami, ktoré by sa mali počas nasledujúcich rokov realizovať. Lubyová to povedala pred poslancami na školskom výbore. Pôvodne chcela reformu predložiť po Veľkej noci.

Najčítanejšie

| |