Je koniec apríla a Právnická fakulta UK v Bratislave stále nezorganizovala konferenciu o pôsobení komunistického predsedu vlády Petra Colotku. Akciu sľuboval dekan Eduard Burda po tom, ako čelil kritike, že aj komunistickému pohlavárovi udelil pamätnú medailu.
Pôvodne si Burda za ocenením stál, ale napriek tomu chcel rozobrať verejne Colotkov život dôslednejšie. Túto verejnú akciu avizoval na marec, či apríl tohto roka. Žiadna akcia sa doteraz neudiala.
„Momentálne riešim pomerne veľa vecí týkajúcich sa práve zavádzanej reformy štúdia,“ dodal dekan s tým, že sa venuje aj ďalším dôležitým otázkam fungovania fakulty, vrátane medzinárodných vzťahov.
„Takže ak dovolíte, priority usporiadam podľa aktuálnej nevyhnutnosti. Ale môžete sa spoľahnúť, moje slovo platí,“ dodal Burda.
Colotku ocenil, pretože medailu udelil všetkým žijúcim bývalým dekanom. Ten fakulte šéfoval v rokoch 1956 až 1959. „Znamená to, že uplynulo 57 rokov odvtedy, ako bol dekanom, čo je samo osebe fascinujúce,“ povedal v rozhovore.
Okrem Colotku dostal pamätnú medailu aj pedagóg fakulty a bývalý poslanec za HZDS Ján Cuper (70). Burda ho podržal na fakulte napriek tomu, že kandidoval za Kotlebovu stranu.
Po jeho verejnom vystúpení na konferencii k zrušeniu Mečiarových amnestií sa však dekan rozhodol, že tomuto pedagógovi už pracovnú zmluvu nepredĺži. Cuper okrem iného povedal, Róbert Remiáš nebol zavraždený, ale „ublížil si sám svojou neopatrnosťou.“
Pamätné medaily dostali aj právnici Zuzana Čaputová, Peter Kubina a sudkyňa Katarína Javorčíková, ktorí sa ich rozhodli napokon vrátiť.
„Za iných okolností ny nám bolo veľkou cťou a potešením ho prijať. Nemôžeme ho však prijať v situácii, keď toto isté ocenenie bolo pri tej istej príležitosti udelené a odovzdané aj osobám, ktoré boli aktívnymi a významnými reprezentantmi štátnej moci počas mimoriadne kontroverzných období moderných dejín Slovenska – komunizmu a mečiarizmu,“ napísali v liste.