Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pripúšťa, že voľba člena Súdnej rady by sa mohla v parlamente odložiť. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská má totiž zásadný problém s kandidatúrou štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej, ktorá vo voľbách kandidovala za Smer.

„V prípade Súdnej rady sa budeme musieť dohodnúť v koalícii. Môže sa stať, že odložíme hlasovanie. Intenzívne rokujeme po tom, čo ministerka Žitňanská vyslovila svoj postoj,“ povedal Bugár.

Žitňanská mala vo štvrtok rokovať s premiérom Robertom Ficom (Smer). Jankovskej nominácia je pre ňu neprijateľná. Údajne bude zvažovať svoje zotrvanie vo funkcii v prípade, ak Jankovská do Súdnej rady prejde.

Ministerka nedávno povedala, že zmeny v sudcovských zákonoch presadila aj preto, aby bol eliminovaný politický vplyv v Súdnej rade a bola otvorená aj pre nesudcov. Poukázala, že Jankovská je v politickej pozícii a zároveň sudkyňa. „S jej kandidatúrou preto nemôžem súhlasiť,“ uviedla Žitňanská, ktorá dlhodobo presadzuje, aby bola Súdna rada čo najviac oslobodená od politických vplyvov.

Most-Híd podľa predsedu poslaneckého klubu Gábora Gála stojí za Žitňanskou a Jankovskej nomináciu považuje za problém. Je za nájdenie dohody. Nepovedal, či strana vystúpi z koalície, ak by Žitňanská podala demisiu.

Voľba člena, ktorý má v Súdnej rade zastupovať parlament, je naplánovaná na aktuálnu schôdzu Národnej rady. Okrem Jankovskej kandiduje aj advokát Allan Böhm. Ich kandidatúru odobril parlamentný ústavnoprávny výbor.

Jankovskú navrhol predseda výboru Róbert Madej (Smer), Böhma opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS). Už 28. júna sa v rade končí mandát Alene Šiškovej. (tasr)

Viac k téme: Žitňanská hrozí demisiou, ak Jankovská zo Smeru prejde do Súdnej rady

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Lucia Žitňanská

Najčítanejšie

| |