Denník N

Nad chorvatským letoviskom bojujú s veľkým požiarom, dovolenkárom nebezpečenstvo nateraz nehrozí

V horách nad chorvátskym letoviskom Podgora na Makarskej riviére vypukol rozsiahly požiar. Nebezpečenstvo obývaným oblastiam nateraz nehrozí, hostia jedného z evakuovaných hotelov sa už mohli vrátiť späť. Podgora patrí k obľúbeným lokalitám slovenských dovolenkárov.

Slováci sa na úrad zatiaľ neobrátili

Do oblasti ponúkajú zájazdy slovenské cestovné kancelárie, veľa Slovákov tam chodí aj individuálne.

Na zastupiteľský úrad v Záhrebe sa zatiaľ neobrátil žiadny občan Slovenska s prosbou či žiadosťou o pomoc, povedal v súvislosti s požiarom nad Podgorou Igor Skoček z ministerstva zahraničných vecí.

Podľa webu Večernji list oheň vypukol okolo druhej hodiny v noci a spálil borovicový les aj nižší podrast na výmere približne 250 hektárov v prírodnom parku Biokovo.

Hasičom sa však už podarilo zastaviť šírenie požiaru v smere k prímorským obciam Podgora a Tučepi.

Okrem dvoch stoviek hasičov sa na hasiacich prácach podieľali tiež tri lietadlá. Vzhľadom na silný vietor sa však po čase museli vrátiť na základňu.

Podľa agentúry TASR sú zatvorené úseky Jadranskej magistrály, hlavná cesta D512 medzi mestami Makarska a Vrgorac, ale aj ďalšie cesty vedúce k horskému masívu Biokovo a k jeho najvyššiemu vrchu Sveti Jure.

Bolo to blízko, ale hasiči to ubránili

Podľa správy českej agentúry ČTK sú v oblasti s českými cestovnými kanceláriami desiatky turistov, ktorí sú požiarom dotknutí. Aj český konzul v Splite Juraj Varga uviedol, že sa naňho v súvislosti s požiarom žiadny český občan o pomoc neobrátil.

„V tejto chvíli zisťujeme, ktoré cestovné kancelárie v tej lokalite majú svojich klientov a ako na situáciu budú reagovať,“ povedal podpredseda Asociácie cestovných kancelárií ČR Jan Papež. Problémy podľa neho budú mať skôr Česi, ktorí sú v oblasti po vlastnej osi, celkovo ich môžu byť stovky. Predpokladá, že na situáciu bude reagovať české ministerstvo zahraničia cez konzulát, ktorý je v Chorvátsku. „Tá vec je veľmi čerstvá, takže je zložité odhadovať, ako sa bude vyvíjať,“ dodal.

Podľa českého konzula v Splite Juraja Vargu boli v Podgore v súvislosti s požiarom niektoré domy vyprázdnené. „Od včerajška od noci tam nie je elektrická energia,“ uviedol. „Ale žiadny z Čechov sa nám neozval, že by niečo potreboval,“ dodal Varga. Na mieste podľa neho horí hustý les a olivovníky, do samotnej Podgory sa oheň nedostal. „Bolo to blízko, ale hasiči to ubránili, takže momentálne horí les a smeruje to do národného parku Biokovo,“ povedal konzul. Vývoj situácie sa podľa neho nedá predpovedať, momentálne však obývaným oblastiam nebezpečenstvo nehrozí. (čtk, tasr, denník n, večernji list)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Najčítanejšie

| |