Lídri V4 a Beneluxu rokovali o budúcnosti EÚ aj migrácii, na kvótach sa nezhodli.

 Rovnaký postoj však majú na posilnenie ochrany hraníc aj uzatváranie dohôd s krajinami, odkiaľ utečenci prichádzajú.

Dnešné rokovanie bolo prvým na úrovni lídrov krajín V4 a Beneluxu.

Diskusia bola podľa slovenského premiéra Roberta Fica búrlivá, ako doplnil belgický šéf kabinetu Michel, neexistovalo na nej žiadne tabu. Lídri sa napríklad zhodli na potrebe ochrany vonkajších hraníc EÚ, podpore spoločného aj digitálneho trhu či potrebe zainteresovania všetkých krajín do diskusie o budúcnosti EÚ.

Fico je presvedčený, že Únia má budúcnosť len vtedy, ak sa podarí udržať pohromade všetkých 27 členských krajín. K tomu majú byť potrebné dve veci – diskusia o témach, ktoré jednotlivé krajiny spájajú, a nie naopak, ako aj vzájomný rešpekt špecifík jednotlivých krajín.

Aj keď vo viacerých otázkach mali lídri podobné názory, v riešení otázky migrácie sa na všetkom naďalej zhodnúť nedokážu. Súhlasia so spomínaným posilnením ochrany hraníc, rozlišovaní utečencov a ekonomických migrantov, ako aj dohodách s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú alebo tadiaľ prechádzajú. Naďalej ich však rozdeľujú povinné kvóty na prerozdelenie utečencov prichádzajúcich do EÚ. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenci a Schengen

Až 1400 Iračanom hrozí deportácia z USA. Ich právnici sa obrátili na detroitského sudcu, aby rozšíril zmrazenie deportačného výnosu na Iračanov, ktorí sú v rovnakej situácii aj inde v USA. Sudca pôvodne rozhodol zastaviť deportácie na 14 dní pre 114 ľudí, ktorí žijú v oblasti Detroitu. (freep)

V Stredozemnom mori v nedeľu pri 31 rôznych operáciách zachránili viac než 3300 migrantov. Z vody záchranári vytiahli aj dvoch mŕtvych.  (afp, čtk)

Od januára do júna prišlo do Talianska vyše 60-tisíc migrantov, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 24 %. Až 96 % migrantov sa vydalo na cestu z Líbye. (tasr)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 91468 z vás dostáva správy e-mailom