Britský vyjednávač pre brexit David Davis potvrdil, že Británia plánuje opustiť jednotný trh EÚ. S Úniou však Briti chcú uzavrieť dohodu o slobodnom obchode.

Po prvom kole rokovaní to Davis povedal novinárom v Bruseli.

S účasťou na jednotnom trhu sú podľa neho spojené viaceré povinnosti vrátane voľného pohybu osôb, čo Británii nevyhovuje.

Zámer opustiť jednotný trh už v minulosti deklarovala aj premiérka Theresa Mayová, po predčasných voľbách, v ktorých stratila väčšinu v parlamente, sa však hovorilo o tom, že Briti by si mohli zachovať prístup na jednotný trh EÚ.

Davis dnes s hlavným vyjednávačom Európskej komisie Michelom Barnierom začal rokovania o brexite.

Prvá fáza rokovaní o brexite bude rozdelená do troch oblastí: zachovanie práv občanov po brexite, finančné vyrovnanie a ostatné otázky.

Zástupcovia oboch strán po rokovaniach vyhlásili, že sú optimistickí a zdôraznili, že dohoda má byť spravodlivá a výhodná pre obe strany. (čtk, ft)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Brexit

Po odchode Spojeného kráľovstva z Únie budú môcť jej občania, ktorí žijú v Británii, zostať v krajine a celý proces bude taký jednoduchý, ako sa len bude dať. Povedala to premiérka Theresa Mayová pred summitom v Bruseli. (čtk)

Česko podporí snahu Slovenska o Európsku agentúru pre lieky. Podľa štátneho tajomníka pre EÚ Aleša Chmelára tak urobí aj napriek tomu, že prípadné víťazstvo Bratislavy by znamenalo koniec ambíciám Prahy hostiť Európsky orgán pre bankovníctvo. (čtk)

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 103524 z vás dostáva správy e-mailom