Americký študent Otto Warmbier, ktorého minulý týždeň prepustili z väzenia v KĽDR, zomrel. Vo väzení bol 17 mesiacov.

Warmbier v roku 2016. Foto – TASR/AP

22-ročný Warmbier sa do USA vrátil v utorok, ale ukázalo sa, že bol rok v kóme a mal ťažko poškodený mozog. Severná Kórea tvrdí, že kómu spôsobili otrava jedlom a lieky na spanie, no americkí lekári to spochybňujú.

Warmbier bol odsúdený na 15 rokov väzenia a nútených prác za to, že sa z hotela pokúsil ukradnúť plagát s propagandou.

Keď sa vrátil do USA, nedokázal komunikovať, nevidel a nereagoval ani na akékoľvek verbálne príkazy.

O Warmbierovej smrti informovala jeho rodina. „Strašné a trýznivé zaobchádzanie, ktoré náš syn zažil v Severnej Kórei, nepochybne nemohlo mať iný koniec,“ napísali v stanovisku jeho rodičia.

Na jeho smrť zareagoval aj americký prezident Donald Trump, ktorý Severnú Kóreu označil za brutálny režim. (bbc, ny times)

Čítajte viac: Americký študent zobral transparent z hotela v KĽDR. Režim ho viní zo spolupráce so CIA

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Severná Kórea

Vladimir Putin a Donald Trump vo štvrtok telefonicky hovorili o vzťahoch medzi Ruskom a USA, ako aj o situácii na Kórejskom polostrove. Putin podľa Kremľa súhlasil s ďalšími kontaktmi. (čtk)

Rusko vyslalo vojenskú delegáciu do Severnej Kórey, ale neprezradilo účel návštevy. V delegácii je aj Viktor Kalganov, zástupca šéfa ruského Riadiaceho centra národnej obrany, ktoré je zodpovedné za otázky národnej bezpečnosti. (dpa)

Biely dom spochybnil tvrdenie ministra zahraničia Tillersona, že USA sú ochotné rokovať s KĽDR kedykoľvek a bez predbežných podmienok. Hovorca prezidentskej Národnej bezpečnostnej rady povedal, že Pchjongjang musí najprv "zlepšiť svoje správanie". (čtk)

Najčítanejšie

| |