Slovensko asi odloží schválenie dohovoru o potláčaní násilia na ženách.

Navrhlo to ministerstvo spravodlivosti, ktoré tento krok zdôvodnilo rozpormi pri prípadnom schválení dokumentu.

„Po právnej stránke je Slovensko pripravené pristúpiť k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní a boji proti násiliu voči ženám a domácemu násiliu. V spoločnosti však naďalej pretrvávajú dva protichodné názorové prúdy k otázke ratifikácie,“ oznámilo ministerstvo ČTK.

Takzvaný Istanbulský dohovor je prvou medzinárodnou dohodou, ktorá sa problematikou násilia na ženách podrobne zaoberá. Jej cieľom je nulová tolerancia k týmto formám diskriminácie a porušovaniu ľudských práv. Slovensko ju podpísalo už v roku 2011.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že téma vyvoláva principiálne rozpory. Podľa úradu to vyplýva aj z poslednej diskusie predstaviteľov štátnej správy a mimovládnych organizácií, ktorá sa uskutočnila na konci júna.

„Téma si vyžaduje hlbšiu a časovo náročnejšiu diskusiu. Nevidíme preto priestor na bezprostredné pokračovanie procesu smerujúceho k ratifikácii dohovoru,“ uviedlo ministerstvo.

Dokument zavádza napríklad definície súvisiacich trestných činov, teda nútených sobášov, mrzačenia ženských pohlavných orgánov, násilného prerušenia tehotenstva či násilnej sterilizácie, a požaduje ich kriminalizáciu. Jeho kritici mu okrem iného vyčítajú, že zavádza rodovú ideológiu a presahuje trestnoprávnu rovinu.

Dohovor doteraz podpísalo 44 zo 47 členských krajín Rady Európy, 23 ju už ratifikovalo. Česká vláda schválila dohovor vlani vo februári. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Istanbulský dohovor

Česko tento rok ratifikuje Istanbulský dohovor proti násiliu na ženách. Premiér Andrej Babiš nevidí žiadne dôvody, prečo by tak jeho vláda nemala urobiť. Reagoval tak na otázku, či napodobní odmietnutie zo strany Roberta Fica. (tasr)

Najčítanejšie

| |