Tisíce Poliakov protestovali proti podriadeniu súdov vláde.

Reforma podľa opozície skoncuje s nezávislou justíciou a oslabí demokraciu.

„Hanba, hanba!“ skandoval dav, ktorý sa zhromaždil pod poľskými a úniovými vlajkami pred sídlom parlamentu vo Varšave. Rečníci sľubovali brániť demokraciu pred predsedom PiS a faktickým vládcom krajiny Jarosławom Kaczyńským, označovaným za „diktátora“ a prezývaným „káčer“. „Preč s káčerom-diktátorom!“ volal dav.

„Namiesto Putina máme liliputána,“ vyhlásil na demonštrácii bývalý disident a šéfredaktor denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Uisťoval, že keď si Poliaci poradili so Stalinom a komunizmom, zvládnu aj Kaczyńského a PiS. „Otázka znie len, kedy a ako sa to skončí. Najlepšie bez násilia,“ povedal.

V piatok parlament, v ktorého oboch komorách má PiS väčšinu, schválil zákon, ktorý dáva väčšie slovo pri menovaní sudcov poslancom. Podľa kritikov nový zákon porušuje ústavnú deľbu moci.

Konzervatívci predložili aj návrh zákona, ktorý umožní vymeniť všetkých sudcov najvyššieho súdu, až na výnimky vybrané ministrom spravodlivosti.

PiS už pred časom ovládla ústavný súd, hoci sa aj preň dostala do sporu s Európskou komisiou. Kontroluje tiež prokuratúru.

PiS tvrdí, že vo voľbách získala demokratický mandát na zmeny, ktoré majú viesť k lepšej a predvídateľnejšej práci súdov. Kaczyński, ktorý je sám právnikom, tvrdí, že súdny systém, zdedený z komunistickej éry, potrebuje radikálne zmeny.

Varšavská radnica, ovládaná opozíciou, odhadla počet demonštrantov v poľskej metropole na 10-tisíc; polícia, podriadená vláde, na 4500. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Kaczyńského Poľsko

Poľský senát schválil kontroverznú reformu justície. Nové zákony kritizuje EÚ. Zákony, ktoré už odsúhlasila aj dolná komora parlamentu, ešte musí podpísať prezident Andrzej Duda. (čtk)

V Poľsku schválili tri zákony, ktoré pozmeňujú kontroverznú súdnu reformu. Poslanci tak urobili v snahe upokojiť obavy Únie o právny štát a stav demokracie v Poľsku. Varšave teoreticky hrozilo až pozastavenie hlasovacích práv. (čtk)

Eurofondy by podľa Nemecka mali byť viazané na právny štát. Píšu to nemecké médiá, ktoré sa odvolávajú na zdroje z vlády. Zmeny by sa už v nasledujúcom rozpočtovom období (2021 – 2027) mohli dotknúť napríklad Poľska. (čtk)

Najčítanejšie

| |