Tisíce Poliakov protestovali proti podriadeniu súdov vláde.

Reforma podľa opozície skoncuje s nezávislou justíciou a oslabí demokraciu.

„Hanba, hanba!“ skandoval dav, ktorý sa zhromaždil pod poľskými a úniovými vlajkami pred sídlom parlamentu vo Varšave. Rečníci sľubovali brániť demokraciu pred predsedom PiS a faktickým vládcom krajiny Jarosławom Kaczyńským, označovaným za „diktátora“ a prezývaným „káčer“. „Preč s káčerom-diktátorom!“ volal dav.

„Namiesto Putina máme liliputána,“ vyhlásil na demonštrácii bývalý disident a šéfredaktor denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Uisťoval, že keď si Poliaci poradili so Stalinom a komunizmom, zvládnu aj Kaczyńského a PiS. „Otázka znie len, kedy a ako sa to skončí. Najlepšie bez násilia,“ povedal.

V piatok parlament, v ktorého oboch komorách má PiS väčšinu, schválil zákon, ktorý dáva väčšie slovo pri menovaní sudcov poslancom. Podľa kritikov nový zákon porušuje ústavnú deľbu moci.

Konzervatívci predložili aj návrh zákona, ktorý umožní vymeniť všetkých sudcov najvyššieho súdu, až na výnimky vybrané ministrom spravodlivosti.

PiS už pred časom ovládla ústavný súd, hoci sa aj preň dostala do sporu s Európskou komisiou. Kontroluje tiež prokuratúru.

PiS tvrdí, že vo voľbách získala demokratický mandát na zmeny, ktoré majú viesť k lepšej a predvídateľnejšej práci súdov. Kaczyński, ktorý je sám právnikom, tvrdí, že súdny systém, zdedený z komunistickej éry, potrebuje radikálne zmeny.

Varšavská radnica, ovládaná opozíciou, odhadla počet demonštrantov v poľskej metropole na 10-tisíc; polícia, podriadená vláde, na 4500. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Kaczyńskeho Poľsko

Poľsko trvá na tom, aby mu Nemecko vyplatilo vojnové reparácie, ktoré poľská vláda odhaduje na stovky miliárd eur. Požiadavku podporil aj poľský parlament, Nemecko ju odmieta. (čtk)

Učitelia aj rodičia študentov protestovali vo Varšave proti reforme školstva, ktorú presadila vládna strana PiS. V dôsledku reformy by mohlo prísť o prácu až 20-tisíc učiteľov, kritici sa obávajú aj politického vplyvu pri tvorbe nových učebných osnov. (čtk)

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 101453 z vás dostáva správy e-mailom