Tisíce Poliakov protestovali proti podriadeniu súdov vláde.

Reforma podľa opozície skoncuje s nezávislou justíciou a oslabí demokraciu.

„Hanba, hanba!“ skandoval dav, ktorý sa zhromaždil pod poľskými a úniovými vlajkami pred sídlom parlamentu vo Varšave. Rečníci sľubovali brániť demokraciu pred predsedom PiS a faktickým vládcom krajiny Jarosławom Kaczyńským, označovaným za „diktátora“ a prezývaným „káčer“. „Preč s káčerom-diktátorom!“ volal dav.

„Namiesto Putina máme liliputána,“ vyhlásil na demonštrácii bývalý disident a šéfredaktor denníka Gazeta Wyborcza Adam Michnik. Uisťoval, že keď si Poliaci poradili so Stalinom a komunizmom, zvládnu aj Kaczyńského a PiS. „Otázka znie len, kedy a ako sa to skončí. Najlepšie bez násilia,“ povedal.

V piatok parlament, v ktorého oboch komorách má PiS väčšinu, schválil zákon, ktorý dáva väčšie slovo pri menovaní sudcov poslancom. Podľa kritikov nový zákon porušuje ústavnú deľbu moci.

Konzervatívci predložili aj návrh zákona, ktorý umožní vymeniť všetkých sudcov najvyššieho súdu, až na výnimky vybrané ministrom spravodlivosti.

PiS už pred časom ovládla ústavný súd, hoci sa aj preň dostala do sporu s Európskou komisiou. Kontroluje tiež prokuratúru.

PiS tvrdí, že vo voľbách získala demokratický mandát na zmeny, ktoré majú viesť k lepšej a predvídateľnejšej práci súdov. Kaczyński, ktorý je sám právnikom, tvrdí, že súdny systém, zdedený z komunistickej éry, potrebuje radikálne zmeny.

Varšavská radnica, ovládaná opozíciou, odhadla počet demonštrantov v poľskej metropole na 10-tisíc; polícia, podriadená vláde, na 4500. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Poľsko po voľbách

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že treba využiť všetky možnosti, aby sa Poľsko vrátilo na správnu cestu. Povedal to v rozhovore pre poľskú televíziu TVN24 už po tom, ako poľský Senát v noci  schválil kontroverzný zákon o reforme justície v Poľsku.

Vo viacerých poľských mestách sa dnes večer plánujú ďalšie protesty proti spornému zákonu o najvyššom súde, ktorý v noci schválil poľský Senát. Vo Varšave sa odporcovia reformy justície zídu pred prezidentským palácom. (čtk)

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v EÚ preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán v súvislosti so sporným poľským zákonom o najvyššom súde, ktorý presadzuje národno-konzervatívna vláda vo Varšave a ktorý Brusel kritizuje ako ohrozenie nezávislosti justície. (čtk)

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 125309 z vás dostáva správy e-mailom