Úmrtie iránskej matematičky Marjam Mírzácháníovej sa snažia iránski poslanci využiť

na presadenie inštitútu dvojitého občianstva. Deti narodené zo vzťahu iránska žena – cudzinec nemajú nárok na iránske občianstvo. Mírzácháníová bola vydatá za českého vedca a majú dcéru.

Iránska tlač venovala úmrtiu matematičky veľkú pozornosť. V rozpore s tradíciou dokonca zverejnili na titulných stránkach jej fotografie bez tradičnej šatky – hidžábu.

Mírzácháníová bola vydatá za Čecha Jana Vondráka, ktorý sa venuje teoretickej počítačovej vede v Kalifornii. Ich dcéra sa volá Anahita a skupina 60 poslancov chce presadiť dodatok zákona o udelení občianstva aj deťom z takýchto zmiešaných manželstiev, aby mohli pricestovať do Iránu bez obmedzení. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Nemecký minister vnútra Seehofer poprel, že by dal Merkelovej ultimátum, aby do začiatku júla našla európske riešenie migračnej otázky. Tvrdí, že kancelárka si sama vyžiadala 2 týždne na vyriešenie sporu, ktorý uvrhol vládu do hlbokej krízy. (pnp)

Na míting hlavného kandidáta tureckej opozície Muharrema Inceho prišlo v Izmire podľa organizátorov 2,5 milióna ľudí. Čísla však nemožno čísla nezávisle overiť. Turecké voľby sa konajú v nedeľu. (čtk)

Proruskí povstalci v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny odsúdili ukrajinského prezidenta Petra Porošenko v neprítomnosti na doživotie. Rozhodol o tom ľudový tribunál. (tasr, tass)

Najčítanejšie

| |