Denník N

Vajcia z Holandska kontaminované pesticídom fipronil objavili aj na Slovensku

Vajcia z Holandska kontaminované pesticídom fipronil objavili už aj na Slovensku. Inšpektori ich našli vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom.

Ilustračné foto – TASR

Podľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy išlo o 24 balení uvarených a ošúpaných vajec dodaných na Slovensko z Holandska cez viacero krajín.

Vajcia obsahujúce rezíduá pesticídu vyviezli najprv z Holandska do firiem v Nemecku, kde ich spracovali. Hotové  výrobky, uvarené a ošúpané vajcia, boli dodané firme do Rakúska.

Z rakúskej firmy prišla ich dodávka do veľkoskladu pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Na Slovensko sa dostalo 24 balení. Rakúsky dodávateľ už odštartoval proces sťahovania.

„V tomto prípade sa potvrdilo, že čerstvosť je kritérium, na ktoré by mali spotrebitelia prihliadať. Hovorí totiž o kvalite výrobku. Rozhodne o nej nemôže byť ani reči pri uvarených a ošúpaných vajciach z Holandska alebo hlbokozmrazenom kuracom mäse z Brazílie,“ zdôraznila Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Slovenskí veterinárni inšpektori sú vo Vrbovom a robia kontrolu, aby zistili, či bol dodržaný proces sťahovania. Zároveň preverujú distribučný zoznam, do ktorých prevádzok boli uvarené a ošúpané vajcia dodané.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Kvalita potravín

Najčítanejšie

| |