Ministerstvo zdravotníctva uvažuje o vekovom limite pre primárov a prednostov

, píše TASR. Primári by po novom nemohli mať viac ako 65 rokov, rovnako aj vrchné sestry.

V prípade prednostov má byť veková hranica 70 rokov. V ministerskom návrhu sa podľa TASR spomína aj to, že by sa prednostovia zodpovedali rade riaditeľov, teda vedeniu nemocnice. V súčasnosti je to univerzita.

Prípadné zavedenie vekových limitov by sa napríklad v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), ktorá je najväčšou na Slovensku, dotklo niektorých primárov a prednostov.

Nespĺňali by ho primár oddelenia chirurgie ruky a komplexu operačných sál v ružinovskej nemocnici Ladislav Košťál či prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a UNB v rovnakej nemocnici Ján Koller. Obidvaja sú vo svojich odboroch považovaní za špičkových odborníkov.

Rezort pripravované zmeny v nemocniciach zatiaľ nekomentuje. „Ministerstvo zdravotníctva sa kontinuálne snaží zlepšovať procesy v oblasti prevádzkových činností zdravotníckych zariadení. V prvom kroku o týchto komunikujeme so samotnými zdravotníckymi zariadeniami, následne informujeme médiá. Rovnaký postup sme zvolili aj v prípade prípravy aktuálnych úprav prevádzkových činností,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

S akademickou obcou už ministerstvo o zámere komunikovalo. „Zmeny nariadenia sme posudzovali na LF UK, aj na UK, materiál sme pripomienkovali, toho času sa materiál opäť posudzuje na MZ SR,“ povedal dekan LF UK v Bratislave, profesor Juraj Šteňo. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

SaS uviedla, že nová vláda nedostane dôveru jej poslancov v parlamente. „Neveríme jej ochote a schopnostiam urobiť zo Slovenska spravodlivý štát s fungujúcimi verejnými službami.“

Najčítanejšie

| |