Peter Kováč

Sagan unikal aj dobiehal súperov, v 5. etape BinckBank Tour skončil druhý

Peter Sagan skončil druhý v piatej etape BinckBank Tour. Slovák finišoval v silnej 15-člennej skupine, z ktorej sa mu na trati viackrát nepodarilo odpútať. Naopak, Holanďan Lars Boom zaútočil 2 km pred cieľom a zvíťazil.

Peter Sagan. Foto AP.

Majster sveta bol v piatej etape najaktívnejší aj najsilnejší, súperi s ním však odmietali spolupracovať. Pozitívom je však aktuálna výborná forma majstra sveta.

Tretiu priečku obsadil Belgičan Greg Van Avermaet.

Saganovi patrí druhá priečka aj v celkovom poradí pretekov, lídrom je dnešný víťaz Lars Boom, pred Saganom má náskok dvoch sekúnd.

Slovák si tak musí počkať na jubilejné 100. víťazstvo v profesionálnom pelotóne.

Sagan viackrát zaútočil

Do posledného okruhu 167,3-kilometrovej etapy v okolí holandského mesta Sittard-Geleen, ktorá bola menšou verziou Amstel Gold Race, vstúpil sedemčlenný únik s vyše minútovým náskokom.

Saganov tím Bora-Hansgrohe sa držal v hĺbke pelotónu, priebežný líder Küng bol po defekte 32 kilometrov do cieľa tridsať sekúnd za hlavným poľom. Slovákovi pomáhal kolega z tímu Bora-Hansgrohe Marcus Burghardt, Sagan v modrom drese vedúceho muža bodovacej súťaže zvýšil tempo prvým náznakom útoku 10,5 kilometra pred finišom.

Snažil sa roztrhnúť skupinu, v ktorej bol napríklad víťaz tohtoročného Gira Tom Dumoulin, ale nie Küng. Bojovalo sa tak aj o celkové poradie.

Dvojnásobný majster sveta nemal s kým spolupracovať, preto opäť nastúpil šesť kilometrov pred páskou. Potom atakoval Sep Vanmarcke, Sagan ho musel stiahnuť sám. To využil Boom, ktorý sa umne odpútal a dotiahol etapu do zdarného konca.

Sagan prekonal v špurte o druhú pozíciu Grega Van Avermaeta.

Boom: Dúfam, že som späť

„Tohtoročné jarné klasiky mi nevyšli podľa predstáv. Keď som preťal cieľovú pásku, prežíval som hnev aj radosť. Drel som vskutku tvrdo v uplynulých týždňoch a mesiacoch, aby som sa vrátil do formy, preto som taký šťastný. Dúfam, že som naspäť vo vrcholnej kondícii,“ vyhlásil Boom na webe cyclingnews.com.

Priebežné poradie po 5. etape:

1. Boom 15:23:17 h
2. SAGAN +2 s
3. Tom Dumoulin (Hol./Sunweb) +8
4. Wellens +19
5. Sutterlin
6. Van Avermaet obaja +27
7. Gilbert +29
8. Petr Vakoč (ČR/Quick-Step Floors) +32
9. Jens Keukeleire (Belg./Orica-Scott) +35
10. Stuyven +36

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Peter Sagan

Video: Peter Sagan preberá zelený dres pre lídra bodovacej súťaže po 12. etape Tour. Po vypadnutí hviezdnych šprintérov bude mať veľkú šancu na víťazstvo v jednej z troch zostávajúcich šprintérskych etáp vrátane záverečnej v Paríži.

Na čele dvanástej etapy jazdí osamotený Steven Kruijswijk, ktorý virtuálne útočí na žltý dres. Kruijswijk zaútočil 72 kilometrov pred cieľom a má náskok viac než 6 minút pred skupinou s Thomasom a Froomom.

Najčítanejšie

| |