Taliansko požaduje rešpektovanie a realizáciu verdiktu súdu EÚ

, ktorý zamietol žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótam na utečencov. „Verdikty sa musia rešpektovať,“ zdôraznil predseda vlády Paolo Gentiloni.

Vyjadril sa tak po dnešných rokovaniach so slovinským premiérom Mirom Cerarom v Ľubľane. Súčasne zdôraznil, že rovnako dôležité je, že Súdny dvor EÚ akceptoval princíp solidarity, o ktorý sa opieralo rozhodnutie o rozdeľovaní migrantov.

Taliansky premiér využil túto príležitosť, aby vyzdvihol zásluhy svojho kabinetu v boji proti ilegálnemu prisťahovalectvu, pričom poukázal na výrazný pokles počtu migrantov, ktorí od júla dorazili do Talianska. Podľa Gentiloniho slov ide o výsledok talianskej politiky a pomoci Únie, ktorý teraz treba zachovať.

Ešte dnes bude taliansky premiér rokovať v Prahe s predsedom českej vlády Bohuslavom Sobotkom.

Utečenecká problematika bude zrejme hlavnou témou ich rokovaní. Obe strany by sa však mali venovať aj posilneniu spolupráce v obrannej oblasti či téme približovania mzdovej úrovne v rôznych častiach Únie. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Španielski záchranári cez víkend v Stredozemnom mori zachránili takmer 500 migrantov. Do Španielska tento rok zatiaľ prišlo 16 900 migrantov. (čtk)

Lode Frontexu a talianskej finančnej polície prevzali 450 migrantov z rybárskej lode, pre ktorú sa Malta a Taliansko dostali do sporu. Zatiaľ však nie je istý ďalší osud utečencov, taliansky minister vnútra trvá na tom, aby sa vrátili do Líbye. Druhou možnosťou podľa neho je, že ich prevezme Malta. (čtk)

Najčítanejšie

| |