Spoločným projektom v africkom Pobreží Slonoviny chcú Česko a Taliansko pomôcť

pri riešení migračnej krízy. Po rokovaniach na úrovni premiérov o tom v Prahe informoval Bohuslav Sobotka.

On, aj taliansky premiér Paolo Gentiloni sa na tlačovej konferencii netajili, že obe krajiny majú na otázku prerozdeľovania migrantov odlišný názor.

Sobotka navyše talianskeho partnera informoval, že ČR pomáha pri riešení migračnej krízy tak na Blízkom východe, ako aj v severnej Afrike. V tejto súvislosti pripomenul výcvik príslušníkov líbyjskej pobrežnej stráže.

Spoločný česko-taliansky projekt v Pobreží Slonoviny by mal prispieť napríklad k zlepšeniu životných podmienok ľudí vracaných do tejto krajiny z iných štátov. Česko by malo na tento projekt vynaložiť asi milión eur.

Budúcnosť Európskej únie vidí taliansky premiér podľa vlastných slov v Prahe v spoločnom postupe jej členských štátov, a nie v rozdeľovaní sa alebo vyčleňovaní kohokoľvek.

Podľa Gentiloniho, ktorý vnímal dnes českého premiéra aj ako predstaviteľa skupiny krajín Vyšehradskej štvorky, by súčasťou jednotnej budúcnosti starého kontinentu mali byť aj identické práva a povinnosti jednotlivých krajín. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Česko: pre Európu môže byť inšpiráciou austrálsky model migračnej politiky. Po spoločnom rokovaní ministrov zahraničia V4 a Austrálie to povedal Martin Stropnický. Podstatné podľa neho je, aby malo prisťahovalectvo jasné podmienky. (čtk)

Šéfka austrálskej diplomacie v Maďarsku: „Netreba zatvárať bránu pred usporiadanou migráciou.“ Julie Bishopová to povedala po schôdzke s maďarským kolegom Péterom Szijjártóom. (tasr)

Merkelová chce, aby EÚ mala spoločný azylový systém, ktorý odolá krízam a bude konečne solidárny v rozdeľovaní utečencov. Povedala to v prejave pred Spolkovým snemom. Do júna v tejto téme očakáva výrazný pokrok. Vyhlásila tiež, že EÚ by mala postupovať jednotnejšie v zahraničnej politike. (čtk)

Slovensko prispeje do Núdzového zvereneckého fondu EÚ na odstraňovanie príčin nelegálnej migrácie sumou 8,75 milióna eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý schválila vláda. Príspevok V4 v celkovej výške 35 miliónov eur má smerovať najmä do Líbye. (tasr)

Najčítanejšie

| |