Spoločným projektom v africkom Pobreží Slonoviny chcú Česko a Taliansko pomôcť

pri riešení migračnej krízy. Po rokovaniach na úrovni premiérov o tom v Prahe informoval Bohuslav Sobotka.

On, aj taliansky premiér Paolo Gentiloni sa na tlačovej konferencii netajili, že obe krajiny majú na otázku prerozdeľovania migrantov odlišný názor.

Sobotka navyše talianskeho partnera informoval, že ČR pomáha pri riešení migračnej krízy tak na Blízkom východe, ako aj v severnej Afrike. V tejto súvislosti pripomenul výcvik príslušníkov líbyjskej pobrežnej stráže.

Spoločný česko-taliansky projekt v Pobreží Slonoviny by mal prispieť napríklad k zlepšeniu životných podmienok ľudí vracaných do tejto krajiny z iných štátov. Česko by malo na tento projekt vynaložiť asi milión eur.

Budúcnosť Európskej únie vidí taliansky premiér podľa vlastných slov v Prahe v spoločnom postupe jej členských štátov, a nie v rozdeľovaní sa alebo vyčleňovaní kohokoľvek.

Podľa Gentiloniho, ktorý vnímal dnes českého premiéra aj ako predstaviteľa skupiny krajín Vyšehradskej štvorky, by súčasťou jednotnej budúcnosti starého kontinentu mali byť aj identické práva a povinnosti jednotlivých krajín. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Utečenecká kríza

Sedem členských krajín Únie sa v nedeľu v Bruseli zíde na mimoriadnej schôdzke k migrácii. Okrem predstaviteľov Nemecka, Rakúska a predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera by na minisamit mali prísť aj zástupcovia Francúzska, Talianska, Španielska, Grécka a Bulharska. (dpa, čtk)

Maďarský parlament by mal v stredu hlasovať o kontroverznom zákone, ktorý má umožniť postihovanie nevládnych organizácií pomáhajúcich migrantom bez práva na azyl. Podľa návrhu má byť trestné akýmkoľvek spôsobom podporovať nelegálnu migráciu.  (čtk)

Najčítanejšie

| |