SNS chce, aby branná výchova na školách prešla ešte tento školský rok zmenami. Podľa národniarov by sa na nej mala zúčastňovať aj armáda. „Bude to aj reklama našim vojakom, môžeme urobiť nábor, nevidím v tom nič zlé,“ hovorí poslankyňa Eva Smolíková.
Nechcú z nej samostatný predmet
Podľa Smolíkovej by sa mala pozornosť upriamiť na viaceré ciele. Deti by mali v rámci brannej výchovy získať praktické zručnosti z oblasti civilnej ochrany, základné zručnosti v poskytovaní prvej pomoci, nadobudnúť vedomosti a praktické odporúčania pri mimoriadnych situáciách, rozvíjať svoju telesnú zdatnosť a získať praktické zručnosti pri orientácii v prírode spojené s prvkami topografie.
„Uvedené témy budú rozpracované v platných štátnych vzdelávacích programoch vo forme výkonových štandardov,“ priblížila Smolíková.
Tá podľa vlastných slov chce upokojiť učiteľskú obec, rodičov a verejnosť. Branná výchova nebude ani po novom samostatný predmet, ale bude súčasťou iných predmetov. Deti sa s ňou budú stretávať v rámci celého svojho vzdelávania – od materských až po stredné školy.
„Nebude to tak, že v nejakých špinavých plynových maskách budeme niekde behať. To vôbec nie,“ uistila Smolíková. „Práveže to je pretavené do toho jazyka 21. storočia, čo potrebujeme, pretože tá dynamika sveta je taká neskutočná, že naozaj my musíme tie naše deti pripraviť na tie nepredvídateľné situácie, ktoré môžu nastať zo dňa na deň,“ doplnila.
SNS chce, aby sa na brannej výchove detí a mládeže zúčastňovala aj armáda. Smolíková má informácie z ministerstva obrany, že jej predstavitelia sú ochotní na školy prísť, ak budú pozvaní.
Ako sa brániť pred výzvami doby
Téme občianskych branných aktivít sa dnes na pôde Národnej rady venovali na konferencii, ktorú zorganizoval predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko spolu so Zväzom vojakov SR a Klubom generálov SR.
Hrnko na tlačovej konferencii v parlamente zdôraznil, že na túto tému treba upriamiť pozornosť, keďže občianske branné aktivity môžu byť odpoveďou na otázku, ako sa spoločne brániť pred výzvami doby, ako sú napríklad terorizmus alebo extrémizmus.
Dôsledkom doterajšej ignorancie je podľa Hrnka vznik rôznych branných združení zameraných na výcvik bojovej taktiky v slovenských lesoch.
„Ukazuje sa, že aj v dnešnej dobe vzniká v spoločnosti potreba vedieť sa brániť, je to dokonca legitímne právo našich občanov a je preto našou povinnosťou im poskytnúť také zázemie, aby v prípade potreby vedeli našu vlasť, svojich blízkych a svoj majetok brániť kvalifikovane,“ dodal Hrnko.
Výsledkom konferencie by malo byť vytvorenie pracovnej skupiny pri branno-bezpečnostnom výbore, ktorá by preskúmala, ako zabezpečiť, aby občianske branné aktivity napĺňali svoj zmysel. (tasr)