Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ministerstvo školstva reaguje na sťažnosti organizátorov Veľkého protikorupčného pochodu a tvrdí, že ich stránka nie je na školách blokovaná. 

Organizátori pochodu uviedli, že na niektorých školách v Snine nie je prístupná stránka www.velkyprotikorupcnypochod.sk. Hovoria tiež, že sa to týka štátom dodávaného projektu do škôl pod názvom EDU NET.

Tento projekt však ešte nie je s dodávateľom zazmluvnený. Škola, ktorú uvádzajú ako príklad, používa internet v rámci projektu Digitálne učivo na dosah (DUD).

Ministerstvo uviedlo, že projekt DUD neposkytuje všeobecný prístup k internetovému obsahu, ale „k edukačným zdrojom, ktoré schvaľovacím procesom sprístupňuje ministerstvo školstva v spolupráci s Výskumným ústavom detskej psychológie a patopsychológie na základe predkladaných žiadostí jednotlivých škôl o ich sprístupnenie“.

„V rámci projektu DUD je uvedená stránka prístupná a nie je blokovaná. V závislosti od typu internetového prehliadača je potrebné jednoduchým úkonom povoliť dôveryhodnosť certifikátu pre prístup k danej stránke. V prípade technických problémov je ich potrebné nahlásiť cez helpdesk systém projektu DUD,“ uviedlo ďalej ministerstvo.

Dodalo, že v rámci projektu DUD podlieha sprístupnenie obsahu kontrole a je nastavené blokovanie stránok na všetkých úrovniach – učiteľ, žiak, sieť LAN.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

Bez testu nemôžete ísť do práce ani na pandemickú PN-ku a firma si od vás smie pýtať potvrdenie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Firmy na Orave a v bardejovskom okrese už riešia, čo so zamestnancami, ktorí sa nedali testovať. Nemôžu chodiť do práce, nemôžu čerpať ani pandemickú péenku, môžu mať teda home office alebo si musia čerpať voľno, prípadne majú absenciu. Neúčasť v práci je však pre zamestnávateľa z viacerých dôvodov vážna komplikácia.

Minúta po minúte

IT asociácia Slovenska si myslí, že digitálny zber údajov by urýchlil celoplošné testovanie a bol by presnejší. „Prepisovanie dát z papiera do počítača sa robí manuálne a zákonite je sprevádzané veľkou, často päť- až 10-percentnou chybovosťou,“ uviedla.

Čo tvrdí asociácia

 • Obáva sa chybovosti pri prepisovaní dát.
 • Následné analýzy a vyhodnotenia zaberú viac času.
 • „Ak by sme dáta zadávali rovno do počítača priamo na odberných miestach, opatrenia by bolo možné prijímať v rozpätí hodín. V prípade papiera pôjde o dni, aj to len za predpokladu, že Úrad verejného zdravotníctva SR vôbec dokáže zaangažovať veľké množstvo ľudí na prepisovanie údajov.“
 • Asociácia by odporučila identifikovať občanov štrbinovou čítačkou dokladov a párovať vzorky pomocou čiarového kódu.

Asociácia podľa svojho webu združuje viac než sto IT firiem vrátane zahraničných hráčov ako Dell či IBM, mobilných operátorov Orange, Slovak Telekom či O2, ale aj domácich firiem, ktoré získali veľké štátne zákazky. (tasr, e)

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora žiada špeciálny režim pre firmy z odvetvia, ak by po testovaní ostalo priveľa ich pracovníkov v karanténe. Tvrdí, že inak môže hroziť narušenie plynulej výroby potravín.

Čo hovorí komora

 • Priveľa karantén by mohlo spôsobiť problémy cukrovarom, ktoré teraz pracujú v 24-hodinovej prevádzke.
 • Obavy majú podľa komory aj pekári, mliekari, chovatelia zvierat či pestovatelia, mohli by rapídne znížiť výrobu čerstvých potravín.
 • V poľnohospodárstve pre nadmerné zrážky tri týždne meškajú práce. Pestovatelia sa preto ponáhľajú so zakladaním novej úrody.

Plošné testovanie už pilotne prebehlo v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín, Námestovo a Bardejov. Firmy, ktoré oslovil Denník E, zatiaľ nehlásili vážnejšie výpadky výroby spôsobené domácimi karanténami.

Objem majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri klesol o 13,5 milióna eur na 9,96 miliardy eur. Vyplýva to z údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností k 23. októbru.

 • V garantovaných dlhopisových fondoch sa nachádza stále väčšina majetku sporiteľov, celkovo v nich majú uložených sedem miliárd eur, pričom majetok vzrástol o 19,05 milióna eur.
 • V negarantovaných fondoch objem majetku predstavoval takmer 2,93 miliardy eur pri poklese o 32,6 milióna eur.
 • Spomedzi negarantovaných fondov mali sporitelia najviac zdrojov uložených v indexových fondoch, kde dôchodkové správcovské spoločnosti spravovali 1,51 miliardy eur,v akciových fondoch, kde bolo 1,32 miliardy eur. V zmiešaných fondoch sa nachádzalo 106,6 milióna eur. (tasr, e)

Vláda bude v stredu rozhodovať okrem zvýšenia prvej pomoci podnikateľom aj o obnovení SOS dotácie a pandemického rodičovského príspevku. Dôvodom sú sprísnené opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Čo navrhuje ministerstvo práce

 • SOS dotácia sa zvýši z pôvodných 210 eur na 300 eur. Určená je tým, čo prišli o zárobok pre krízovú situáciu a nemôžu získať pomoc z mimoriadnych ani bežných štátnych schém.
 • Ministerstvo práce navrhlo aj zrušenie limitu maximálnej dotácie na podporu humanitárnej pomoci, aby poskytovalia sociálnych služieb mohli dostať viac než súčasný limit 15-tisíc eur.
 • Rodičom, ktorým by zanikol nárok na rodičovský príspevok, pretože dieťa už dovŕšilo tri roky (alebo šesť, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav), bude môcť príspevok pokračovať v rovnakej výške.
 • Ťažko zdravotne postihnutí budú môcť dostať príspevok na prepravu 16,70 % životného minima, aj keď nepredložia doklad o výdavkoch. (tasr, e)

Bankoví analytici v októbri ešte zmiernili predpoveď tohtoročného prepadu slovenskej ekonomiky. Ich priemerný odhad − 6,8 % na stránke NBS je najlepší od marca, keď sa na Slovensku spustili opatrenia proti koronavírusu. V septembri čakali pokles o 7 %.

Ďalší odhad už môže byť horší, keďže ďalej pribúdalo prípadov koronavírusu a vláda od soboty obmedzila pohyb ľudí.

Čo ďalej očakávajú analytici

 • Na budúci rok ekonomika porastie o 5,7 % (v septembri čakali 5,8 %).
 • Nezamestnanosť dosiahne na konci roka 7 % (v septembri čakali 7,3 %). (e, tasr)

Poslanci pre koronavírus prerušili aktuálnu schôdzu do 3. novembra. Viacerí z nich sú v karanténe, preto nemusí byť plénum uznášaniaschopné. Deje sa tak po dohode na poslaneckom grémiu.

V pléne to vyhlásil podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý je dočasne poverený vedením parlamentu.

Zároveň požiadal zástupcov poslaneckých klubov, aby listom nahlásili tých poslancov, ktorí sa na rokovaní NR SR nezúčastnia. Mal by obsahovať hromadnú žiadosť o ospravedlnenie.

Vzhľadom na pozitívny výsledok testu poslanca zo Sme rodina aj Smeru majú byť oba poslanecké kluby v karanténe. Okrem toho majú pozitívny výsledok testu na covid-19 viacerí poslanci z ĽSNS. Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš informoval, že pozitívni sú aj dvaja poslanci za OĽaNO.

Schôdzu už raz prerušili, a to v piatok (23. 10.), keďže bolo potrebné testovať poslancov vzhľadom na pozitívny výsledok šéfa ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý už bol niekoľko dní v karanténe. (tasr)

Osobnosťou architektúry a stavebníctva sa podľa odbornej poroty ocenenia ASB Gala stal architekt Juraj Benetin. Je spoluzakladateľom architektonického štúdia Compass, ktoré stojí za projektmi v Bratislave, ako sú Slnečnice, Zwirn či Nové Lido.

Ocenených bolo spolu 7 spoločností a 2 osobnosti. Odborná verejnosť si hlasovaním na www.asb.sk spomedzi nominovanej pätice rôznorodých osobností vybrala CEO developerskej spoločnosti YIT Slovakia Milana Murcka.

Stavebnou firmou sa podľa odbornej poroty i hlasovania stala spoločnosť Goldbeck Slovensko.

Ocenenia ASB Developer roka si odniesli spoločnosti Penta Real Estate (3. miesto v segmente rezidencia), Archikód (2. miesto v segmente rezidencia, YIT Slovakia (víťaz hlasovania na www.asb.sk a držiteľ hlavnej ceny v segmente rezidencia), J&T Real Estate (hlavná cena v segmente administratíva), Immofinanz Services Slovak Republic (hlavná cena v segmente retail), CTP Invest SK (hlavná cena v segmente priemysel a logistika).

Kto vyberal: O najlepších v jednotlivých kategóriách rozhodovala v hlavnom hlasovaní široká odborná porota, len v kategórii Developer roka boli nominácie výsledkom hodnotenia jednotlivých projektov, prostredníctvom ktorých sa do súťaže developerské spoločnosti kvalifikujú. Kritériá zostavila realitno-poradenská spoločnosť JLL spolu s organizátorom súťaže – vydavateľstvom JAGA. Kvalitatívne a kvantitatívne kritériá sú zostavené tak, aby medzi najlepšími mohli byť nielen veľkí hráči, ale aj takí, ktorí stavajú menšie, ale kvalitné a prínosné projekty.

V Česku platí od 28. októbra zákaz nočného vychádzania, platí od 21.00 do 4.59, a to až do konca núdzového stavu. Vláda tiež zakázala nedeľný maloobchodný predaj, netýka sa však lekární, benzínových staníc či okienok reštaurácií. Zákaz tiež platí pre konzumáciu a predaj produktov na trhoch.

Cez deň budú môcť ísť ľudia mimo domu len za prácou a podnikaním a cestovať len za rodinou a blízkymi osobami.

V noci dostanú výnimku ľudia na cestu do zamestnania, na neodkladné cesty a na prechádzku so psom do 500 metrov od domova.

Ďalším opatrením je zavedenie práce z domu (home office). „To by malo byť prikázané všade tam, kde je to možné,“ oznámil minister s tým, že sa to týka všetkých štruktúr, štátnych aj neštátnych. (tasr, idnes)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať