Prelomenie prezidentovho veta a opätovné schválenie novely zákona o ÚPN je pre iniciatívu Pamätaj veľkým sklamaním. „Schválenie novely bez zapracovania prezidentových pripomienok je normalizačným krokom pre fungovanie ÚPN,“ reagoval hovorca iniciatívy Juraj Šeliga.

„Je nám to ľúto o to viac, že sme volali po diskusii a nie politike,“ dodal Šeliga s tým, že dnes sa ukázalo, že išlo výlučne o politické rozhodnutie. Poslanci odignorovali hlas viac ako 7-tisíc ľudí podpísaných pod petíciu iniciatívy.

„Poslanci vládnej koalície ignorovali a nepočúvali hlas mladých ľudí, čoho dôkazom je práve ich hlasovanie,“ povedal Šeliga a avizuje, že mladí ľudia neprestanú s iniciatívou. „Naopak, aj prijatie tejto novely je pre nás aj pre všetkých slušných ľudí jasným signálom a výzvou na to, aby sme sa o verejné otázky zaujímali ešte pozornejšie.“

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Ústav pamäti národa

Ondrej Krajňák odstupuje k 1. novembru 2017 z funkcie predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa. Reaguje tak na koaličnú novelu zákona o ÚPN, ktorá zmenila spôsob riadenia ústavu a oklieštila jeho kompetencie.

Prezident v pondelok druhýkrát nepodpísal zákon o Ústave pamäti národa a zákon o udeľovaní štátnych cien premiérom a predsedom parlamentu. Napriek tomu budú zákony platiť.

Ľudskoprávny výbor odmietol výhrady prezidenta Kisku k zákonu o ÚPN, ktorý vrátil do parlamentu s pripomienkami. Výbor odporučil plénu schváliť zákon v pôvodnom znení. (tasr)

Prezident Andrej Kiska nepodpísal novelu zákona o Ústave pamäti národa a nesúhlasil ani so štátnou cenou Jozefa Miloslava Hurbana a Alexandra Dubčeka. Tie chceli udeľovať Robert Fico a Andrej Danko. Oba zákony tak musia nanovo prerokovať poslanci.

Najčítanejšie

| |