Marek Bažík

Spojené štáty odchádzajú z organizácie UNESCO

USA oznámili, že na konci budúceho roka opustia UNESCO. Krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské.

„Toto rozhodnutie nebolo ľahké,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného „potreba celkovej reformy organizácie“, ale aj jej „zaujatosť voči Izraelu“.

Spojené štáty sa budú naďalej snažiť podieľať sa na činnosti organizácie ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi „názormi, stanoviskami a odbornými posudkami“, dodala americká diplomacia.

Vedenie UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru) už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre „rodinu Spojených národov“.

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky po tom, čo sa členom stala Palestína. (reutersap, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Dejiny ľudstva vyzerali inak, ako si myslíme. Martin Šimečka v odkaze na text jedného z najvýznamnejších antropológov súčasnosti odkrýva viaceré mýty: nie je pravda, že nástup poľnohospodárstva pred 10-tisíc rokmi bol revolučný, že táto zmena spôsobu života bola príčinou vzniku veľkých miest a štátov, a nie je pravda, že lovci a zberači žili v harmonickej rovnosti.

V Kalifornii hrozia záplavy a zosuvy pôdy pre mohutné búrky, ktoré vyčíňajú v južnej časti štátu. Iba pred 2 mesiacmi zosuvy pôdy spustošili mesto Montecito a zanechali za sebou 21 mŕtvych. (ap)

Najčítanejšie

| |