Marek Bažík

Spojené štáty odchádzajú z organizácie UNESCO

USA oznámili, že na konci budúceho roka opustia UNESCO. Krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské.

"Toto rozhodnutie nebolo ľahké," uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného "potreba celkovej reformy organizácie", ale aj jej "zaujatosť voči Izraelu".

Spojené štáty sa budú naďalej snažiť podieľať sa na činnosti organizácie ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi "názormi, stanoviskami a odbornými posudkami", dodala americká diplomacia.

Vedenie UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru) už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre „rodinu Spojených národov“.

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky po tom, čo sa členom stala Palestína. (reutersap, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Prvý rokovací deň summitu EÚ v Bruseli pokračoval do noci pracovnou večerou. Lídri krajín diskutovali o vzťahoch s Tureckom a na želanie Macrona aj o obchodných otázkach. (čtk)

Fotookienko: Zničené mesto Marawi na juhu Filipín. Prezident Duterte tento týždeň vyhlásil, že ho po piatich mesiacoch oslobodili od radikálov spojených s IS. V meste, ktoré predtým obývalo 200-tisíc ľudí, však ešte stále pokračujú v bojoch posledné desiatky povstalcov.

Foto - ap

V centre Varšavy sa pokúsil upáliť zatiaľ neznámy muž. Letáky, ktoré sa nachádzali na mieste udalosti, naznačujú, že išlo zrejme o protest proti súčasnej vláde. Muž je v nemocnici vo vážnom stave. (čtk)

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 103524 z vás dostáva správy e-mailom