Marek Bažík

Spojené štáty odchádzajú z organizácie UNESCO

USA oznámili, že na konci budúceho roka opustia UNESCO. Krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské.

"Toto rozhodnutie nebolo ľahké," uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného "potreba celkovej reformy organizácie", ale aj jej "zaujatosť voči Izraelu".

Spojené štáty sa budú naďalej snažiť podieľať sa na činnosti organizácie ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi "názormi, stanoviskami a odbornými posudkami", dodala americká diplomacia.

Vedenie UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru) už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre „rodinu Spojených národov“.

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky po tom, čo sa členom stala Palestína. (reutersap, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Nová rakúska vláda zložila slávnostný sľub do rúk prezidenta Alexandra Van der Bellena. Vláda je koalíciou konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). (tasr)

Michail Saakašvili sa dostavil na ukrajinskú generálnu prokuratúru. Vypovedať však odmietol s tým, že výpoveď poskytne jedine ukrajinskej tajnej službe SBU. Bývalý gubernátor ukrajinskej Odeskej oblasti mal v vypovedať ako podozrivý vo veci podporovania členov zločineckých zoskupení. (tasr, ria novosti)

V otázke mieru a prevencie konfliktov zlyhávame, vraví predseda Valného zhromaždenia OSN a zároveň minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. „Nemáme kontrolu nad čoraz väčším počtom konfliktov, ktoré vznikajú vo svete čoraz častejšie, a my ako keby sme boli bezmocní. Na toto sa chcem zamerať.“ (tasr)

Najčítanejšie

| |