Marek Bažík

Spojené štáty odchádzajú z organizácie UNESCO

USA oznámili, že na konci budúceho roka opustia UNESCO. Krok súvisí s niekoľkými rezolúciami, ktoré organizácia v minulosti prijala a ktoré Washington vníma ako protiizraelské.

„Toto rozhodnutie nebolo ľahké,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničia, podľa ktorého k nemu viedla okrem iného „potreba celkovej reformy organizácie“, ale aj jej „zaujatosť voči Izraelu“.

Spojené štáty sa budú naďalej snažiť podieľať sa na činnosti organizácie ako pozorovateľský štát, aby mohli prispievať svojimi „názormi, stanoviskami a odbornými posudkami“, dodala americká diplomacia.

Vedenie UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru) už potvrdilo, že od Spojených štátov dostalo oficiálne oznámenie o odchode z organizácie, ktorá okrem iného rozhoduje o zápise kultúrnych a prírodných pamiatok na zoznam svetového dedičstva. Rozhodnutie Washingtonu označila organizácia za stratu pre „rodinu Spojených národov“.

Spojené štáty prestali už v roku 2011 posielať do UNESCO príspevky po tom, čo sa členom stala Palestína. (reutersap, čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

Oheň, ktorý v pondelok vypukol v oblasti zhruba 50 kilometrov západne od Atén, prinútil miestnych obyvateľov opustiť svoje domy. Dym zakryl oblohu až nad aténskou Akropolou. Na hasenie požiaru nasadili 70 hasičov, 30 áut, päť protipožiarnych lietadiel a dve helikoptéry. (čtk)

foto – ap

Nový britský minister zahraničia Jeremy Hunt v pondelok v Berlíne varoval pred možnosťou neriadeného brexitu. Takýto spôsob vystúpenia Británie by mal tvrdé dopady na ekonomiku aj na britskú verejnú mienku. (čtk)

Najčítanejšie

| |