Marek Bažík

Ministerka Lubyová: Učiace sa Slovensko je nerealizovateľné, treba ho dopracovať

Ministerka školstva Lubyová vyhlásila, že veľká reforma školstva v jej súčasnej podobe sa nedá realizovať. Má sa dopracovať a potom sa bude riešiť aj politická podpora.

Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto N – Peter Kováč

Rokovať má o nej parlamentný školský výbor a kľúčové komunity, ktorých sa týka. Lubyová (nominantka SNS) to povedala počas parlamentnej hodiny otázok.

Odpovedala na otázku poslanca Ondreja Dostála z klubu SaS, ktorý jej pripomínal, ako exminister Peter Plavčan sľuboval najväčšiu reformu školstva za štvrťstoročie. Dostál sa Lubyovej pýtal, či má pre reformu Učiace sa Slovensko politickú podporu SNS, ktorá ju do funkcie nominovala.

„Učiace sa Slovensko, tak ako je teraz odovzdané, nie je prakticky realizovateľné. Nemá časový plán, nemá rozpočet, nemá prioritizáciu, nemá akčné plány. Niečo, čo je nerealizovateľné, nemôže mať politickú podporu. Treba to urobiť do realizovateľnej formy a potom sa môžeme rozprávať o možnosti podpory,“ povedala v pléne Lubyová.

Dokument pôjde podľa jej slov do školského výboru. Lubyová by tiež chcela, aby prešiel aj diskusiou medzi kľúčovými komunitami, ktorých sa dokument týka. „Na základe týchto procesov bude treba dokument dopracovať do akčnejšieho, implementovateľnejšieho programu,“ doplnila s tým, že by na dokumente mohla pracovať ešte expertná skupina.

Verí, že Učiace sa Slovensko sa dostane o pár mesiacov do podoby, ktorá by sa dala realizovať. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Školská reforma

Vysokým školám pribudne nový typ bakalárskeho študijného programu – interdisciplinárne štúdiá. Študentom má umožniť vytvoriť si jedinečný profil s ohľadom na výber absolvovaných predmetov, pričom budú mať možnosť oddialiť rozhodnutie o hlavnom študijnom zameraní. Novelu zákona o vysokých školách schválili poslanci 87 hlasmi. (tasr)

Ministerka školstva Martina Lubyová hovorí, že je ochotná sa s učiteľmi stretnúť, keď ju o to požiadajú. Zvyšovanie platov o pevnú sumu však nepovažuje za dobrý nápad.

Pred ministerstvom školstva protestuje zhruba 40 učiteľov. Od ministerky žiadajú, aby začala konať, zvýšila učiteľom platy, ale aj zabezpečila miesto v škôlke pre všetky deti. Ministerka učiteľov pozvala na rokovanie, protestujúci odmietli. Dnes prišli protestovať, rokovať podľa nich môžu inokedy.

Foto N – Veronika Folentová

Najčítanejšie

| |