23 štátov EÚ sa zaviazalo k bezpečnostnej spolupráci, čím položili základy pre navrhovanú Stálu štruktúrovanú spoluprácu EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO).

Konečné rozhodnutie o vytvorení PESCO sa očakáva v decembri, informovala agentúra DPA.

Participácia v PESCO je pre členské krajiny EÚ dobrovoľná. Írsko, Portugalsko a Malta sa ešte nerozhodli, či sa k spolupráci pripoja. Účasť Dánska a Spojeného kráľovstva sa neočakáva.

Za dohodou o spoločnej obrane je iniciatíva Francúzska a Nemecka zameraná na spoločné financovanie a rozvoj vojenskej infraštruktúry. Podobné iniciatívy na úrovni EÚ doteraz odmietalo Spojené kráľovstvo. Brexit situáciu zmenil a otvoril cestu pre dôraznejšiu európsku jednotu aj v obrannej oblasti.

Výhodou PESCO by malo byť spoločné zdieľanie nákladov na vojenské operácie EÚ, spoločné investície na nákup vojenských kapacít a modernizáciu vojenskej infraštruktúry.

Vznik PESCO by mal znamenať najväčší skok v obrannej politike EÚ za posledné desaťročia. Súvisiace návrhy zahŕňajú napríklad aj spoločné európske zdravotné veliteľstvo, vybudovanie logistickej siete naprieč Európou, vytvorenie európskeho centra rýchlej reakcie na krízy ako aj spoločnú prípravu vojenských dôstojníkov.

PESCO podľa názoru európskych diplomatov nebude konkurovať NATO. Severoatlantická aliancia sa totiž sústreďuje na kolektívnu obranu, kým posilnená obranná spolupráca Európanov má zaistiť rýchlejšie a efektívnejšie reagovanie Únie na rôzne udalosti v zahraničí, napríklad na epidémiu eboly, ktorá postihla Afriku v roku 2014. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Svet

V Škandinávii zrušili vážne výstrahy vydané pred silnou búrkou Knud, ktorá vyčíňala v južných častiach regiónu a spôsobila výpadky energie či rušenie železničných spojov a trajektovej prepravy. Neboli hlásené žiadne vážne zranenia. (dpa)

Rusko sa zrejme nezapojí do amerického projektu budovania vesmírnej stanice obiehajúcej okolo Mesiaca, hoci sa na tom vlani s Američanmi dohodlo. Vyhlásil to šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko podľa neho vytvorí vlastnú stanicu, prípadne sa dohodne s partnerskými štátmi zo zoskupenia BRICS. (čtk)

Najčítanejšie

| |