Ministerstvo spravodlivosti chce do roku 2021 vybudovať novú väznicu

pre mužov pri Rimavskej Sobote. Počíta s kapacitou 832 miest pre všetky stupne stráženia vrátane doživotných trestov. 

Výber miesta nie je náhodný, pretože práve na juhu stredného Slovenska väznica chýba. Ministerstvo ju chce vybudovať cez PPP projekt, teda verejno-súkromné partnerstvo. Celkové výdavky štátu by mali byť vyše 222 miliónov, pričom sa počíta s dvadsaťročnou koncesiou. Ročne bude štát platiť zhruba 11 miliónov eur.

„Od začiatku je tento projekt koordinovaný s ministerstvom financií,“ odpovedala ministerka Lucia Žitňanská (Most-Híd) na otázku, či nájdu na novú väznicu peniaze. Plán postaviť novú väznicu pri Rimavskej Sobote je na ministerstve už od roku 2014.

Hlavným dôvodom je veľká naplnenosť v súčasných väzniciach, ktorých je na Slovensku osemnásť. Trinásť z nich je však starších ako 30 rokov, čiže vo väčšine sa už nedá rozširovať ich kapacita.

Obsadenosť väzníc je už dnes pri dodržaní zákonom predpísanej ubytovacej plochy 3,5 metra štvorcových na jedného väzňa 99,66 %. Európsky výbor na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania odporúča ubytovaciu plochu 4 metre štvorcové.

Celkovo bolo k 8. novembru v zariadeniach 10216 väznených osôb. Ďalších 1641 odsúdených čaká na výkon trestu. V zahraničí je 900 odsúdených občanov Slovenska, ktorí by si mali odpykať tresty doma. Najviac z nich je v susednom Česku, a to vyše 500, pričom Čechov odsúdených u nás je len zhruba desatina z nich. Tieto čísla naznačujú, že ak sa aj postaví nová väznica, čoskoro nemusí kapacitne stačiť.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Richard Sulík reaguje na komentár Konštantina Čikovského v Denníku N: "Nikdy som nepovedal, že pre štát „aj tak robia len chudáci“ ani nič podobné a ani si to nemyslím. Akú by už len malo logiku, keby som urazil všetkých poctivých ľudí, ktorí pracujú vo verejnom sektore?! Tvrdím však, že v službách štátu pracujú aj tí, ktorí okrádajú spoločnosť, pôsobia proti verejnému záujmu a tým poškodzujú občanov Slovenska."

V bratislavskom Ružinove zomrel po strete s električkou 36-ročný muž. K incidentu došlo pri Štrkoveckom jazere, jeho okolnosti vyšetrujú. (tasr)

Štyri nemocnice na východe získajú prostriedky z eurofondov na obnovu. Popradská, levočská, kežmarská a spišskonovoveská nemocnica budú môcť čerpať dohromady 17,4 milióna eur. (tasr)

Najčítanejšie

| |