Armáda v Zimbabwe obsadila v noci štátnu televíziu ZBC. Tvrdí, že sa neusiluje o štátny prevrat, prezident Robert Mugabe je v bezpečí a že sa „zameriava iba na zločincov z jeho okolia“.

Pri súkromnej ​​rezidencii hlavy štátu bolo okolo 2:00 miestneho času počuť streľbu, informovala agentúra AFP. Hlavným mestom Harare po polnoci otriasli najmenej tri explózie, v uliciach sú vojaci a armádne vozidlá, napísala agentúra AP.

„Zameriavame sa iba na zločincov z jeho (prezidentovho) okolia, ktorí sa dopúšťajú trestných činov, čo krajine privodia utrpenie v sociálnej a hospodárskej oblasti. Chceme týchto zločincov postaviť pred spravodlivosť,“ uviedli vojaci vo vyhlásení.

Informovali, že prezident a jeho rodina sú v bezpečí. „Len čo splníme svoju misiu, očakávame, že situácia sa vráti k normálu,“ uzavreli.

Veľvyslanectvo USA vyzvalo svojich občanov, aby až do odvolania zostali na bezpečnom mieste. Rovnakú radu dostali aj Briti.

Šéf ozbrojených síl Constantino Chiwenga v pondelok varoval, že je pripravený zasiahnuť, aby ukončil čistku vo vládnej strane namierenú proti priaznivcom zosadeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwu.

Postavil sa tak proti prezidentovi Robertovi Mugabemu, ktorý vládnúcu stranu Africký národný zväz Zimbabwe  – Vlastenecký front (ZANU-PF) od 80. rokov vedie. Strana Chiwenga obvinila zo „zradného správania, ktoré má vyvolať povstanie“.

93-ročný autoritatívny prezident 6. novembra odvolal z funkcie viceprezidenta svojho dlhoročného spolupracovníka, o ktorom sa hovorilo ako o možnom Mugabeho nástupcovi.

Minister informácií vtedy uviedol, že Mnangagwa javil „známky nelojálnosti“. Médiá tvrdia, že sa tak uvoľnila cesta k nástupníctvu pre 52-ročnú prvú dámu Grace Mugabeovú. Tá predtým Mnangagwu obvinila z vyšívania prevratu. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy:

Najčítanejšie

| |