Oliver Rehák

Pustvopol Kataríny Málikovej je najlepším worldmusicovým albumom z východnej Európy

V Berlíne zverejnili zoznam 50 najlepších albumov v rebríčku World Music Charts Europe (WMCE) za rok 2017. Najvyššie umiestnenou slovenskou nahrávkou a najvyššie hodnotenou nahrávkou z východnej Európy je Pustvopol Kataríny Málikovej.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Je to skvelá správa nielen pre ňu, ale aj pre celú našu hudobnú scénu. Mladá speváčka a skladateľka Katarína Máliková uzatvára silný rok ďalším veľkým úspechom, ktorý jej priniesol debut Pustvopol. Z Nemecka prišla správa, že vo výročnom rebríčku World Music Charts Europe sa stal nielen najviac bodovaným slovenským albumom, ale aj najlepšie bodovanou nahrávkou roka 2017 z celej východnej Európy.

Dokopy sa hodnotilo takmer osemsto albumov, Pustvopol sa umiestnil na výbornom 23. mieste a niekoľko týždňov po nasadení do World Music Charts Europe sa držal aj v Top 20. Výsledky vznikajú sčítaním bodov za jednotlivé mesiace roka v rebríčku, do ktorého hlasuje 43 rozhlasových dídžejov z 21 európskych krajín. Celkovým tohtoročným víťazom sa stal album Ladilikan, ktorý nahralo Trio-Da- Kali z Mali v spolupráci s americkým súborom Kronos Quartet.

Že sa jej podarila silná nahrávka, bolo jasné už vlani v decembri, keď Pustvopol vyšiel na značke Slnko records. Kombinácia ľudových nápevov s autorskými skladbami, folklóru, klasickej hudby a elektroniky priniesla Kataríne Málikovej tri ceny Radio_Head Awards (debut roka, album roka/cena kritikov, nahrávka roka/world music), naživo ho predstavila na festivaloch Pohoda a na Colours of Ostrava, získala cenu medzinárodnej poroty na prehliadke Czech Music Crossroads, „exportovala“ ho už aj na festivaly Etnokraków, Budapest Ritmo a počuť sa dal aj na World Music Festival v Bratislave. Celkovo so svojím ansámblom odohrala vyše 50 koncertov.

„Môj rok s Pustvopolom bol úplne prelomový. Teším sa z toho, ako pozitívne mi zmenil život. Bolo to ťažké, ale hlavne krásne. Veľa som sa naučila,“ hovorí speváčka a skladateľka, ktorá už pracuje na ďalšej nahrávke. „Momentálne sa zaoberám skôr vlastnou tvorbou ako folklórom. Druhý album bude veľmi intímny a bude mapovať moje ďalšie životné obdobie.“

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Kultúra

Súťaž Maľba 2018 má finalistov, diela dvadsiatich mladých maliarov si môžete pozrieť na webe Nadácie VÚB, ktorá súťaž organizuje. O finalistoch rozhodli Jiří Kovanda, Erik Šille, David Fehér a Michele Coppola, víťazov sa dozvieme na jeseň.

Peter Cvik

Najčítanejšie

| |