Juraj Koník

Minister Sólymos chce zákaz rúbať na polovici územia národných parkov

Zákaz ťažby dreva na polovici územia národných parkov do roku 2025 sľubuje minister životného prostredia László Sólymos, musí však presvedčiť aj koaličných partnerov, lesníkov a ministerstvo pôdohospodárstva.

Výrub v Nízkych Tatrách. Digitálne ortofotomapy. (c) EUROSENSE sro

Minister Sólymos chce tiež štátne pozemky v bezzásahových územiach dať do správy národných parkov. Dnes to tak nie je, lesy spravujú štátni lesníci. Mnohé lesy aj v národných parkoch sú zasa v súkromnom vlastníctve a štát iba reguluje, ako veľmi sa tam môže rúbať.

Slovensko v posledných týždňoch výraznejšie debatuje o výrube v lesoch, ku kampani My sme les sa už pripojilo vyše 62-tisíc ľudí.

Sólymos hovorí, že pracuje na posilnení ochrany prírody.

Viac ako ministerstvo životného prostredia však má pod sebou lesy ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktoré spadajú aj štátni lesníci.

„Ešte pred letom som avizoval, že je najvyšší čas otvoriť s agrorezortom diskusiu na tému lesy. Myslel som tým diskusiu konštruktívnu a vecnú. Teda takú, aká tu chýba už roky. Výsledkom čoho je stav, keď v laickej aj odbornej verejnosti lietajú triesky, kedykoľvek sa povie slovo les,“ vyhlásil dnes minister Sólymos.

Napríklad v lete minulého roka začala platiť zonácia Slovenského raja, „bezzásahové územie sa tak rozšírilo o štvrtinu“, píše ministerstvo, do sústavy chránených území Natura 2000 má pribudnúť ďalších 169 lokalít s celkovou výmerou takmer 30-tisíc hektárov.

Viac o miznutí lesov si prečítajte v odomknutom článku Slovensko z výšky pár metrov: Za 15 rokov zmizol les veľký ako Tatry (historické a letecké mapy)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Matka prehovorila o anorexii svojho syna. Ako 17-ročný najprv prestal jesť niektoré potraviny, začal cvičiť a zostával dlho zatvorený v kúpeľni. Potom ho raz rodičia našli v kŕčoch na toalete, no ani vtedy ešte nevedeli, akému veľkému problému budú čeliť.

Pod lampou diskutovali o Pláne Bratislava, ako urobiť z hlavného mesta Slovenska európsku metropolu a čo všetko sa dá urobiť so zanedbanou metropolou. Hosťami boli Matúš Vallo, kandidát na primátora Bratislavy, Lýdia Brichtová, sociálna oblasť Plán Bratislava, a Bruno Konečný, mesto a mestské časti Plán Bratislava. (.týždeň)

Najčítanejšie

| |