Parlament zrušil odvodovú odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie.

Zamestnávatelia zaplatia zdravotným poisťovniam budúci rok o asi 102 miliónov eur viac.

Zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky (OOP) išlo podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) na úkor verejného zdravotného poistenia. „Peniaze sa vrátia späť do zdravotného poistenia, tam, kde boli, aj kam patria,“ povedal. Argumentuje, že zavedenie OOP v roku 2015 bolo jednorazovým opatrením na zlepšenie zamestnanosti. Keďže miera nezamestnanosti klesla na 6,4 percenta, dôvody na existenciu OOP podľa neho pominuli a účel naplnila.

Drucker pripomínal, že výpadok na verejnom zdravotnom poistení sa nekompenzoval a tieto peniaze v zdravotníctve chýbali. Zrušením OOP sa má odstrániť negatívny dosah na zdravotné poisťovne. Na budúci rok by tak do nich malo od zamestnávateľov pritiecť asi 30 miliónov eur. Ďalších 72 miliónov by dostali v roku 2019 po ročnom zúčtovaní poistného za predchádzajúci rok.

OOP pre zamestnancov zostane naďalej v platnosti. Horná hranica priemernej mesačnej mzdy 570 eur zostáva nezmenená, vysvetlila hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Poslanci odobrili aj budúcoročnú sadzbu poistného za poistencov štátu na 3,71 percenta vymeriavacieho základu. „Zníženie sadzby má byť kompenzované vyšším príjmom od ekonomicky aktívnych osôb a nemá negatívne ovplyvniť výšku disponibilných zdrojov v zdravotníctve,“ konštatuje sa v materiáli. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Prezident Andrej Kiska a rakúsky prezident Alexander Van der Bellen otvorili umelecký projekt Tram. V jednej z troch vlakových súprav, ktoré 11x denne premávajú medzi Bratislavou a Viedňou, budú až do novembra výstavy, performancie aj rôzne debaty.

Foto – N

SaS navrhuje návrat k rovnej 19-percentnej dani, zrušiť definíciu závislej práce, nahradiť gastrolístky peniazmi a zrušiť investičné stimuly. Strana to navrhuje v aktualizovanej verzii Agendy 2020, čo je súbor opatrení na podporu podnikania.

Najčítanejšie

| |