SaS žiada od ministra obrany Gajdoša stanovisko

k údajne zmiznutým odpaľovacím zariadeniam z vojenského skladu pri Trenčíne. Podľa Galka sa nominácia profesionálneho vojaka na post ministra ukazuje ako chyba koalície.

„Vyslovujem hlboké rozčarovanie nad komunikáciou a prístupom vedenia ministerstva obrany. Do včerajšieho večera laická aj odborná verejnosť bola udržiavaná v poznaní, že zmizla len munícia. Ale už to neplatí, lebo je tu vážne podozrenie, že zmizlo aj 11 odpaľovacích zariadení,“ zdôraznil Galko, podľa ktorého sa možnosť z hľadiska použitia zmiznutej munície v súvislosti s terorizmom zvýšila.

Galko je presvedčený, že v takejto chvíli je povinnosťou člena vlády nastúpiť pred kamery a vysvetľovať.

„Odsunúť vysvetľovanie o dva dni je nekorektné. Ale my máme informácie, že televízia Markíza sa zaujímala o túto vec už od pondelka, Gajdoš teda oddialil vysvetlenie o päť dní,“ poznamenal na margo avíza, že rezort obrany chystá k téme tlačovú konferenciu na piatok.

„Ukazuje sa, že Gajdoš v sebe nemá silu zakročiť voči vlastným kolegom ani pri takých závažných pochybeniach. Nominácia profesionálneho vojaka na pozíciu ministra bola chyba,“ dodal.

Opozícia si počká na piatkovú tlačovku ministerstva a potom sa rozhodne, či a kedy zvolá mimoriadny Výbor pre obranu a bezpečnosť, na ktorý by si pozvala aj Gajdoša.

Televízia Markíza informovala, že z vojenského skladu pri Trenčíne nezmizla len munícia, ale aj mimoriadne účinné odpaľovacie zariadenia. Prípady strateného arzenálu vyšetruje Národná kriminálna agentúra. Ministerstvo obrany hlási, že už majú všetko spočítané.

Podľa informácií televízie má armáde chýbať až 11 kusov takzvaných odpaľovacích zariadení.

Ako sa pre Markízu vyjadril bezpečnostný analytik Jaroslav Naď, tzv. RPG zbrane používajú špeciálne jednotky pri rôznych operáciách. Osvedčili sa aj vo vojnách v Afganistane, ale aj na Ukrajine. Záujem o ne majú i teroristi. Sú mimoriadne účinné – vozidlo dokážu zneškodniť na vzdialenosť niekoľkých stoviek metrov.

Hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková v reakcii na otázku o stratených RPG zbraniach pre Markízu uviedla: „O výsledkoch inventarizácie munície vo vojenských skladoch a prijatých opatreniach budeme informovať na tlačovej konferencii tento piatok a tam všetko zodpovieme.“

Ministerstvo v apríli tohto roka informovalo o kontrole v muničnom sklade ozbrojených síl v Trenčíne-Kubrej, ktorá zistila, že v ňom chýba časť materiálu. V júni rezort v rámci mimoriadnej inventarizácie zistil, že z muničného skladu Sklené pri Martine zmizlo 300-tisíc nábojov. (tasr)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Návrh na povolenie obnovy konania v prípade odsúdeného Adama Štefunka, člena skupiny piťovcov, zamietol Špecializovaný trestný súd v Pezinku. V roku 2014 bol Štefunko odsúdený na 22 rokov väzenia za rôzne trestné činy. Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, sťažnosť si odsúdený podal prostredníctvom svojej obhajkyne. (tasr)

Martin Vlachynský z INESS vysvetľuje, prečo nepríde Porsche do Krompách. Záujem investorov o chudobné regióny podľa neho nemusí byť nulový, ale sotva sa priblíži tomu, čo vidíme na západe alebo v okolí Košíc.

Kiska a Zeman sú odlišní prezidenti. Zeman je väčší hráč, ktorý si neváhal zostaviť vlastnú vládu, Kiska je oproti nemu tvrdší k Rusku a viac proeurópsky. A kým sa Kiska stretol s dalajlámom, Zeman sa radšej ukazoval s čínskym prezidentom.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Najčítanejšie

| |