Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

NKÚ nezistil pri kontrole slovenského predsedníctva v EÚ podozrenie z trestného činu. Povedal to šéf úradu Karol Mitrík s tým, že k chybám ale došlo.

Napríklad pri fakturáciách neboli vždy všetky položky a prílohy v poriadku. „Ukazuje sa, že bol porušený zákon o účtovníctve a základná finančná kontrola bola len formálna. Na ministerstve treba skvalitniť aj proces verejného obstarávania,“ povedal Mitrík.

NKÚ na ministerstve zahraničných vecí kontrolovalo zákazky za 50 miliónov eur.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na editori@dennikn.sk.

Dnes na DennikE.sk

  • Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to)
  • Polícia: NAKA zasahuje na viacerých miestach Slovenska vrátane firmy Bonul, akcia podľa TV Joj súvisí s výstavbou cestnej infraštruktúry
  • Prognóza: Slovenská ekonomika klesne v tomto roku o 6,7 % HDP, júnová prognóza rátala s poklesom o 9,8 %
  • Dane: Posledný termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane bude 2. november
  • Prieskum: Spotrebiteľská dôvera v Nemecku rastie pomalšie, než sa predpokladalo, vyplýva z údajov GfK
  • Aerolinky: Združenie IATA vyzvalo, aby všetci pasažieri pred medzinárodnými letmi prechádzali testovaním na COVID-19

Advokát Miškovič chcel pomôcť OĽaNO, o zmluvy so štátom prichádza. Dostali ho klamstvá

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Advokát Michal Miškovič chcel pomôcť OĽaNO, o zmluvy so štátom prichádza. Dostali ho klamstvá. Tvrdí, že jeho čestné vyhlásenie o bezúhonnosti sa týkalo toho, že nie je trestne stíhaný v súvislosti s výkonom advokácie. „Nevyhlasoval som, že nie som vôbec trestne stíhaný,“ pričom okrem iného vysvetľoval trestné stíhanie za dopravnú nehodu, v rámci ktorej zrazil chodca.

Ako nerobiť biznis

Pouličný predavač v Tbilisi. Podľa rebríčka Doing Business je kvalita podnikateľského prostredia v Gruzínsku 7. najlepšia na svete, Švajčiarsko je 36. Foto - TASR/AP
Pouličný predavač v Tbilisi. Podľa rebríčka Doing Business je kvalita podnikateľského prostredia v Gruzínsku 7. najlepšia na svete, Švajčiarsko je 36. Foto – TASR/AP

Rebríček Doing Business má problémy s manipuláciou a so zneužívaním na politický boj. Najzávažnejšia je však jeho ideologická podstata. O nedostatkoch kultového rebríčka, ktorého používanie pozastavila Svetová banka, píše Vladimír Baláž.

Minúta po minúte

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu v parlamente, ktorá by sa mala venovať predaju akcií Východoslovenskej energetiky spoločnosti E.ON od RWE. V tejto súvislosti uvažuje aj nad odvolávaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Minister hospodárstva Richard Sulík mal dnes v parlamente povedať, že E.ON za tieto akcie zaplatil sumu 700 až 800 miliónov eur, pričom počas Dzurindovej vlády tieto akcie kúpil RWE za ďaleko menšiu sumu.

Smer chce pred odvolaním Sulíka však najprv odvolať ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Ralph Lauren prepustí 15 % pracovníkov, škrty sa môžu dotknúť 3700 z takmer 25-tisíc zamestnancov. Newyorský módny dom sa snaží znížiť náklady a vyrovnať sa s negatívnymi dôsledkami pandémie, chce sa viac zamerať na online predaj. (reuters)

Minister dopravy Andrej Doležal nemá k zásahu NAKA vo firme Bonul v súvislosti s NDS žiadne informácie. Uviedol to pred rokovaním vlády.

„Nechcem sa k tomu ani vyjadrovať, nie je to ani moja úloha, a nechcem v žiadnom prípade špekulovať ani komentovať,“ poznamenal minister s tým, že to je na orgánoch činných v trestnom konaní.

„Chcem povedať, že NDS bude maximálne súčinná,“ uzavrel minister s tým, že nechce narušovať priebeh vyšetrovania. „Ja verím polícii, verím vyšetrovateľom, budeme voči nim maximálne súčinní,“ dodal.

Na zásah NAKA upozornil ako prvý portál noviny.sk. Má ísť o rozsiahlu akciu súvisiacu s výstavbou cestnej infraštruktúry, ktorá trvá od stredajšieho rána. Policajti majú podľa portálu v rámci akcie s krycím názvom Oko robiť domové prehliadky, ale aj prehliadky firiem a nebytových priestorov. Portál informoval, že NAKA má zasahovať aj vo firme Bonul, patriacej rodine Bödörovcov. (tasr)

Postup pri predaji 49 % akcií VSE Holding spoločnosti E.ON vysvetľoval poslancom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Zaradenie tohto bodu do programu schôdze navrhol poslanec Smeru Maroš Kondrót.

„Nič štátne som nepredal ani som nič nesprivatizoval,“ zdôraznil Sulík s tým, že koncern E.ON podiel odkúpil od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Skonštatoval, že štát má naďalej 51 %. Vyčíslil, že kúpna cena je medzi 700 a 800 miliónov eur. Návratnosť investície by podľa neho bola 24 rokov.

Sulík zároveň poukázal na obchody, ktoré sa udiali počas vlády Roberta Fica (Smer). Vďaka Ficovi podľa Sulíka Daniel Křetínský v súčasnosti generuje 70 % všetkých svojich ziskov na Slovensku. Dodal, že Fico umožnil Křetínskemu „žmýkať slovenskú energetiku“.

„Robert Fico mal trikrát možnosť zasiahnuť pri prevode bývalého štátneho majetku, nezasiahol ani raz, pre štát nezískal ani cent. Ja som mal možnosť raz zasiahnuť, áno, dali sme súhlas tomuto prevodu a spolu s mojím tímom sme pre štát získali 35,2 milióna eur,“ podotkol Sulík.

Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 % akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur. (tasr)

Asociácia zamestnávateľských zväzov nesúhlasí so zavedením príspevku na stravovanie, tvrdí, že zvýši byrokraciu spojenú s personálnou agendou vo firmách. Rozšírenie foriem príspevku a možnosť voľby zamestnancom nepovažuje za zjednodušenie podnikania, ale za presný opak.

„V prípade prijatia novely Zákonníka práce by sa totiž firmy museli nastaviť na štyri formy zabezpečenia príspevku na stravovanie pre zamestnancov. V praxi si to vyžiada nielen úpravu účtovných softvérov, ale aj procesov vo firme. V každej firme totiž môže vzniknúť situácia, keď si časť zamestnancov vyberie hotovosť, časť platenie finančného príspevku na účet, časť papierové stravné lístky, časť elektronickú formu a niektorí zamestnanci dovoz teplého jedla do firmy. Toto je síce extrémny prípad, ale nie nemožný, a v mierne obmedzenom rozsahu budú vo firme paralelne fungovať viaceré podoby stravného,“ vysvetľuje Oto Nevický, generálny sekretár asociácie.

To, že ministerstvo navrhuje obmedziť možnosť voľby zamestnancom na maximálne raz za dva roky, podľa asociácie veľmi nepomôže. Firmy totiž prijímajú a prepúšťajú ľudí častejšie.

Systém stravného na Slovensku by sa mal podľa asociácie zjednodušovať a odbyrokratizovať. Tvrdí, že cestou k tomu môže byť plošné ukončenie používania papierových stravných lístkov a ich nahradenia kartami či mobilnými aplikáciami.

Asociácia s obavami vníma navrhovanú zmenu ako prvý krok k možnému narušeniu fungujúceho systému stravovania v kantínach. Predseda poslaneckého klubu SaS Marián Viskupič totiž avizoval, že v budúcnosti by rovnakú možnosť výberu hotovosti chceli dať aj zamestnancom, ktorí sa dnes stravujú vo firemných kantínach. Asociácia preto vyzýva vládu, aby ešte návrh zmien v oblasti stravného prehodnotila.

Spotrebiteľská dôvera v Nemecku rastie pomalšie, než sa predpokladalo, vyplýva z údajov inštútutu GfK. Výsledky prieskumu podkopávajú nádeje, že výdavky domácností zabezpečia rýchle oživenie ekonomiky.

Index spotrebiteľskej nálady na október sa zvýšil na mínus 1,6 bodu zo septembrového mínus 1,7 bodu. Analytici v priemere očakávali zlepšenie až na mínus 1 bod.

Čo zlepšuje Nemcom náladu

Podľa Rolfa Bürkla z GfK sa nálada spotrebiteľov v Nemecku stabilizovala napriek súčasnému vzostupu počtu nových prípadov nákazy koronavírusom a rastúcej hrozbe nových reštrikcií.

„Vyzerá to, že rozsiahle opatrenia na podporu spotrebiteľov a podnikov sú tými správnymi krokmi, ktoré Nemecku pomôžu dostať sa z najhoršej recesie v povojnovej histórii,“ uvádza Bürkl.

Nemecká vláda prijala viaceré opatrenia na zmiernenie negatívnych dôsledkov koronakrízy pre ekonomiku. Napríklad na pol roka znížila DPH a poskytla rodinám jednorazový príspevok 300 eur na každé dieťa.

Nemecký HDP v 2. štvrťroku klesol o rekordných 9,7 %. Viaceré inštitúty aj vláda zlepšili výhľad hospodárskeho vývoja na celý rok, počítajú s poklesom v intervale 5 až 6 %. (čtk, reuters)

Tesla by mohla stlačiť cenu elektromobilu na 25-tisíc dolárov, no najskôr o tri roky, vyhlásil šéf firmy Elon Musk. K cenovo dostupnejším autám s dlhším dojazdom má firmu priblížiť nová batériová technológia, na ktorej pracuje.

Najlacnejším elektromobilom Tesly je Model 3, ktorého cena sa začína od 35-tisíc dolárov. „Nemáme skutočne cenovo dostupný voz a to je niečo, čo chceme v budúcnosti zmeniť,“ povedal Musk.

Najmenej trojročný horizont však nepotešil investorov. Akcie Tesly reagovali na oznámené plány prepadom a trhová hodnota firmy klesla o 50 miliárd dolárov.

„Nič, čo Musk hovoril o batériách, nie je hotová vec. Nebolo tam nič konkrétne,“ hovorí analytik Craigh Irwin z firmy Roth Capital Partners.

Musk označil za dlhodobý cieľ výrobu 20 miliónov elektromobilov ročne, čo je takmer dvojnásobok vlaňajšieho odbytu najväčšej svetovej automobilky Volkswagen. (čtk, reuters)

Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, než sme sa báli (nepokazme si to) +

  • Kažimír navrhuje vylepšiť štátne garančné úverové schémy
  • Svetová banka pozastavila rebríček Doing Business, zistila v ňom manipulácie

Americké akcie sa dnes spevnili. Potiahol ich rast amerického internetového predajcu Amazon, ktorý zatienil prieťahy schválenia štvrtého súboru opatrení na pomoc americkej ekonomike.

Dow Jonesov index si pripísal 0,52 percenta a uzavrel na 27 288,18 bodu. Širší index S&P 500 sa spevnil o 1,05 percenta na 3315,57 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, stúpol o 1,71 percenta na 10 963,64 bodu.

Akcie Amazonu sa posilnili o 5,69 percenta po tom, čo vzhľadom na ne analytici spoločnosti Bernstein zvýšili svoje investičné odporúčanie na outperform. Očakávajú teda, že cena akcií sa bude vyvíjať lepšie než akciový index Nasdaq. Obvykle sa používa hranica piatich percent na zhodnotenie daného indexu.

Ekonomika Spojených štátov vykazuje výrazné zlepšenie, odkedy ju pandémia COVID-19 stiahla do recesie. Jej budúci vývoj však zostáva neistý.

Americká centrálna banka (Fed) preto v prípade potreby pristúpi k ďalším stimulačným opatreniam, povedal v prejave k výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov šéf Fedu Jerome Powell.

Na devízovom trhu sa posilnil americký dolár. Po Powellovom prejave vystúpil na osemtýždňové maximum oproti euru. Krátko po 22.30 SELČ euro k doláru klesalo o zhruba pol percenta na 1,1711 USD.

Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si v rovnakom čase pripisoval 0,3 percenta na 93,96 bodu. (čtk)

Bez ďalšej fiškálnej podpory hrozí ekonomike USA recesia, varuje šéf chicagského Fedu Charles Evans. Ak americký kongres neschváli ďalší balík podpory pre nezamestnaných, federálne štáty a regionálne vlády, upozorňuje, že zotavovanie ekonomiky bude dlhšie a pomalšie.

„Fiškálna podpora je fundamentálna,“ povedal Evans na virtuálnom stretnutí think tanku OMFIF (Official Monetary and Financial Institutions Forum).

Evans predpokladá, že miera nezamestnanosti v USA do konca budúceho roka klesne na 5,5 %. Jeho predpoveď však okrem vakcíny počíta aj s ďalším fiškálnym balíkom v objeme 500 miliárd USD až 1 bilión USD (426 miliárd až 852 miliárd eur).

Kongres v marci schváli fiškálne stimuly v objeme 2,3 bilióna USD. Aktuálne sa však zdá nepravdepodobné, že pred novembrovými prezidentskými voľbami odobrí ďalšiu podporu.

Podľa Evansa každý týždeň a každý mesiac bez obnovenia dodatočnej fiškálnej podpory, ktorá fungovala na jar a v lete, znamená riziko predĺženia obdobia pomalého rastu, ak nie priamo recesie.

Aktuálne poberá približne 30 miliónov Američanov nejakú formu podpory v nezamestnanosti. (tasr)

Insolvenčné konanie začaté voči Arca Investments v ČR Mestský súd v Prahe zastavil, upozornila spoločnosť. Reagoval na to, že Arca je pod dočasnou ochranou, ktorú jej poskytli slovenské súdy, a mali by to rešpektovať aj súdy iných štátov EÚ.

Na základe nariadenia vlády bolo predĺžené trvanie
dočasnej ochrany podnikateľov. Dočasná ochrana, ktorú spoločnosti Arca Investments, a. s., poskytli slovenské súdy s účinnosťou od 2. júla 2020, tak bude trvať do 31. decembra 2020.

Spoločnosť Arca Investments tvrdí, že od začiatku
považovala veriteľský návrh na začatie insolvenčného konania podaný v ČR za účelový, bezdôvodný a tendenčný, snažiaci sa umelo obísť účinky dočasnej ochrany podľa slovenského lex korona.

Dočasná ochrana predstavuje časovo limitované moratórium, ktoré podnikateľom postihnutým dôsledkami koronakrízy poskytuje časový priestor na konsolidáciu prevádzky ich podniku. Počas dočasnej ochrany sa konania o návrhu veriteľov na vyhlásenie konkurzu, ktoré boli podané po 12. marci 2020, prerušujú.

Bratislavská mestská časť Ružinov prijme od rezortu financií návratnú finančnú výpomoc vo výške 761 895 eur. Rozhodli o tom dnes miestni poslanci.

Zo strany štátu ide o kompenzáciu výpadkov príjmov samospráv v dôsledku pandémie, keďže sa celoštátne znížil výber dane z príjmov fyzických osôb, ktorá plynie do rozpočtu miest a obcí.

„Vláda zareagovala tým, že ponúka obciam návratnú finančnú výpomoc, čiže bezúročný úver na financovanie výdavkov. Keďže úver je bezúročný, je to pre nás výrazne výhodnejšie, ako si brať komerčný úver, preto sa Ružinov rozhodol pozitívne reflektovať,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

Finančné prostriedky môžu byť podľa predloženého materiálu použité do konca tohto roka na financovanie výkonu samosprávnych pôsobností nehospodárskeho charakteru, na kompenzáciu výdavkov vyčerpaných počas roka 2020. Na otázku, či ich môže mestská časť využiť aj na investičné projekty, odpovedal, že samospráva na rozdiel od iných má tú výhodu, že jej investičné prostriedky nechýbajú.

„Bohužiaľ, v Ružinove sa veľmi veľa stavia. Pre nás to znamená príjem napríklad z developerského poplatku, ktorý môže byť použitý len na investície,“ poznamenal. Problém samospráv vrátane Ružinova vidí skôr vo financovaní bežných výdavkov.

Starosta zároveň podotkol, že pre Ružinov znamenajú výpadky príjmov spojené s ďalšími výdavkami v súvislosti s pandémiou „stratu“ viac ako milión eur. „Podarilo sa nám ušetriť státisíce eur na verejných obstarávaniach, lebo nekradneme. Darí sa nám šetriť na prevádzkových výdavkoch, čiže myslím, že sa vyrovnáme s touto krízou celkom dobre,“ skonštatoval. (tasr)

Ekonomika USA vykazuje výrazné zlepšenie od doby, keď ju pandémia stiahla do recesie. Jej vývoj však zostáva neistý, americká centrálna banka preto v prípade potreby pristúpi k ďalším stimulačným opatreniam, povedal jej šéf Jerome Powell.

V prejave k výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov poukázal na oživenie trhu práce a výdavkov domácností. Ekonomika však podľa neho naďalej zaostáva za úrovňou z obdobia pred koronavírusovou krízou.

„Cesta pred nami je stále veľmi neistá,“ uviedol šéf Fedu. „Úplné zotavenie pravdepodobne nastane až vtedy, keď si ľudia budú istí, že je bezpečné znovu sa zapojiť do širokej škály aktivít,“ dodal.

Do tej doby je Fed podľa Powella naďalej odhodlaný robiť všetko, čo je v jeho silách, aby zaistil čo najsilnejšie oživenie ekonomiky a obmedzil trvalé hospodárske škody.

HDP Spojených štátov sa v druhom štvrťroku v prepočte na celý rok prepadol o rekordných 31,7 % po päťpercentnom poklese v prvom kvartáli. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať