ČTK

Zomrel spisovateľ Appelfeld, prežil holokaust, písal o jeho dôsledkoch na preživších

V Izraeli vo štvrtok zomrel vo veku 85 rokov spisovateľ Aharon Appelfeld, ktorý napísal viac než 40 kníh. Pochádzal z Európy a písal po hebrejsky, aj keď sa tento jazyk naučil až ako 13-ročný. Prvú knihu vydal v roku 1962.

Foto – ap

Za svoje dielo získal Appelfeld niekoľko literárnych cien, naposledy v Británii v roku 2012 za román Kvety temnoty, čo je príbeh 11-ročného chlapca, ktorého pred nacistami ukryla prostitútka. V roku 2013 bol medzi finalistami prestížnej Man Bookerovej ceny, v roku 1983 získal izraelskú štátnu cenu za literatúru.

Appefeld prežil holokaust. Jeho kolega Amos Oz v reakcii na jeho úmrtie povedal, že Appefeld sa vyhýbal popisu vyvražďovania Židov a namiesto toho volil popis dôsledkov holokaustu na životy svojich hrdinov.

„Nikdy nepísal o plynových komorách, o popravách, o masových hroboch, krutostiach a pokusoch na ľuďoch. Písal o preživších. O ľuďoch, ktorí netušili, čo sa s nimi stane, aj o tých, ktorí už vedeli všetko, ale málokedy o tom hovorili,“ povedal Oz.

Nacisti zabili Appelfeldovu matku, keď bol chlapec. Narodil sa v niekdajšej časti Rumunska, ktorá dnes spadá pod Ukrajinu. S otcom ho poslali do koncentračného tábora, akeď mal desať rokov, podarilo sa mu samotnému utiecť a tri roky sa skrývať v lese.

„Občas som pracoval ako pastier alebo som sa staral o unavené kone. Žil som počas vojny s ľuďmi, ktorí boli na okraji spoločnosti – s prostitútkami, zlodejmi koní, vykladačmi budúcnosti. Tí ma vychovali,“ povedal v jednom rozhovore.

Po vojne odišiel do Izraela, naučil sa hebrejsky a keď mal 28 rokov, zistil, že vojnu prežil aj jeho otec, s ktorým sa v Izraeli stretol.

Až do dôchodku pôsobil ako profesor na univerzite v Beerševe na juhu Izraela. Svoj posledný román vydal pred niekoľkými mesiacmi.

Po slovensky vyšiel jeho román Dva osudy, po česky Kvety temnoty, O dievčatku z iného sveta.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Kultúra

Súťaž Maľba 2018 má finalistov, diela dvadsiatich mladých maliarov si môžete pozrieť na webe Nadácie VÚB, ktorá súťaž organizuje. O finalistoch rozhodli Jiří Kovanda, Erik Šille, David Fehér a Michele Coppola, víťazov sa dozvieme na jeseň.

Peter Cvik

Najčítanejšie

| |