Katarína Kiššová

Voľný pohyb v EÚ a teda aj u nás je právo aj pre partnerov rovnakého pohlavia

Voľný pohyb osôb má v EÚ platiť aj pre partnerov rovnakého pohlavia – aj na Slovensku a v iných krajinách Únie, ktoré uznávajú iba manželstvá muža a ženy, vyplýva zo stanoviska generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora.

Foto – TASR

Podľa generálneho advokáta Európskeho súdneho dvora Melchiora Watheleta pojem „manželský partner“ zahŕňa vzhľadom na slobodu pobytu občanov Únie a ich rodinných príslušníkov aj manželských partnerov rovnakého pohlavia. Vyhlásil to v stanovisku k prípadu z roku 2012, keď Robert Clabourt Hamilton, občan USA, žiadal od rumunských úradov pracovné povolenie ako manželský partner rumunského občana Relu Adriana Comana. Rumunské orgány zamietli Hamiltonovi právo na pobyt, pretože krajina neuznáva manželstvá osôb rovnakého pohlavia.

Dvojica napadla rozhodnutie na rumunskom Ústavnom súde, ktorý sa následne obrátil na Súdny dvor Európskej únie. Generálny advokát Wathelet, ktorý sa prípadom zaoberal, vyhlásil, že podstatou sporu nie je legalizácia manželstva osôb rovnakého pohlavia, ale voľný pohyb občanov Únie.

„Hoci členské štáty môžu vo svojom vnútroštátnom právnom poriadku upraviť alebo neupraviť manželstvo pre osoby rovnakého pohlavia, musia dodržiavať povinnosti, ktoré im prislúchajú v zmysle slobody pohybu občanov Únie,“ napísal vo svojom stanovisku Wathelet.

Zároveň uvádza, že pojem „manželský partner“ je nevyhnutne spojený s rodinným životom, ktorý je rovnakým spôsobom chránený Chartou základných práv Európskej únie aj Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv. Podľa Watheleta za týchto podmienok pojem „manželský partner“ zahŕňa aj manželov rovnakého pohlavia a takáto osoba sa môže trvalo zdržiavať na území členského štátu, v ktorom sa usadil jej manželský partner ako občan Únie.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z kategórie: Slovensko, Svet

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková vyhlásila voľbu jedného člena po úmrtí sudcu Daniela Hudáka. Doplňovacia voľba sa uskutoční 26. júna. (tasr)

Izraelská armáda zbúrala na Západnom brehu dom pravdepodobného palestínskeho atentátnika. Ahmad Kunba čelí obvineniam, že je súčasťou teroristickej bunky, ktorej členovia v januári zastrelili rabína. Pred vojenským súdom bola naňho vznesená obžaloba. (dpa)

Najčítanejšie

| |