TASR

Zemanovi vyzývatelia by sa za jeho slová o Dubčekovi Slovensku ospravedlnili

Vyhlásenie Miloša Zemana, že Alexander Dubček sa v roku 1968 „podělal“ hrôzou, odsúdili všetci jeho vyzývatelia, viacerí by sa zaň Slovensku ospravedlnili.

Miloš Zeman. Foto N – Tomáš Benedikovič

Povedali to v predvolebnej debate Českej televízie moderovanej Václavom Moravcom. České voľby prezidenta sú dnes a zajtra.

Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) sa podľa vlastných slov za Zemana svojim slovenským priateľom už ospravedlnil. Zemanov prejav, ktorý predniesol pri príležitosti začiatku osláv storočnice vzniku Československa, označil za „hanbu“.

„Hanbil som sa takto už niekoľkokrát a myslím si, že už toho bolo dosť,“ kritizoval Topolánek.

Zeman na debatu ČT neprišiel, podobne ako na ostatné predvolebné debaty.

Podobne sa vyjadril bývalý diplomat Pavel Fischer. „Pri Zemanovi myslím na rozprávku Cisárové nové šaty. Človek by mal robiť česť svojmu úradu a zastávať ho tak, aby nikto nemohol hovoriť, že kráľ je nahý. Zeman by mal dostať trojku zo správania,“ vyhlásil.

Súhlasil aj lekár a aktivista Marek Hilšer. „S týmto výrokom sa rozhodne nestotožňujem, ospravedlnil by som sa. O mŕtvych by sme mali hovoriť len dobre,“ povedal.

Kandidát Realistov Jiří Hynek sa nazdáva, že Zemanovi všetci sadli na lep. „Prezident Zeman takzvane udržuje balóniky vo vzduchu. Povedal to naschvál a my o tom úplne zbytočne diskutujeme,“ uviedol.

Všetci uchádzači sa v diskusii taktiež zhodli, že riaditeľ prezidentskej kancelárie by mal mať bezpečnostnú previerku na najvyšší stupeň, akú súčasný kancelár Vratislav Mynář nemá. Zákon to nevyžaduje. Topolánek by ako hlava štátu vykonal audit Pražského hradu i Lesnej správy v Lánoch. „Je tam potrebné vyvetrať a vrátiť fľaše,“ vyhlásil.

Textár Michal Horáček sa v diskusii vyjadril aj k povolebnému vývoju v Česku. Podľa svojich slov by ako prezident sotva vymenoval vládu, ktorá by sa opierala o účasť KSČM a SPD. Zdôraznil, že premiér Andrej Babiš by mal rokovať s demokratickými stranami ako ODS a Piráti a ponúknuť im podmienky, za ktorých by akceptovali jeho vládu.

Kandidát Vratislav Kulhánek (ODA) sa ohradil proti tomu, aby prezident musel určiť za premiéra vždy víťaza volieb. Sám by si vybral predsedu vlády, ktorému by veril, a nepožadoval by od neho záruku nadpolovičnej podpory v Poslaneckej snemovni.

Naopak, akademik Jiří Drahoš i Horáček by takúto garanciu vyžadovali. „Je to prevažujúca ústavná zvyklosť. Rozhodne si neprajem vládu bez dôvery,“ uviedol Horáček. „Zaistenú dôveru by som chcel, je to zvyklosť, na ktorej by som nič nemenil,“ povedal Drahoš.

Viac o Zemanovom vystúpení čítajte tu. 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Prezidentské voľby v ČR

Český prezident Zeman navštívi začiatkom apríla Slovensko ako prvú krajinu vo svojom druhom funkčnom období. Zeman dnes zložil svoj druhý prezidentský sľub a ujal sa úradu na ďalších päť rokov. (tasr)

Najčítanejšie

| |