Ľudovci premiéra Rajoya už nie sú najsilnejšou stranou v Španielsku

, predbehla ich strana Ciudadanos. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zverejnil El País. Liberálna strana vyhrala aj voľby v Katalánsku.

Vládnu Ľudovú stranu (PP) poškodila kríza v Katalánsku, za ktorú časť voličov viní aj lídra ľudovcov a premiéra Mariana Rajoya. Ak by sa voľby konali teraz, PP by získala 23,2 percenta, čo je o 10 percent menej ako vo voľbách v roku 2016.

Ciudadanos by dostali 27,1 percenta hlasov, stúpla aj podpora socialistov (21,6 %).

Štvrtou najsilnejšou stranou je koalícia Unidos Podemos, ktorá by vo voľbách dostala 15,1 percenta hlasov. (el país)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Nezávislosť Katalánska

Tisícky ľudí demonštrovali vo viacerých mestách Katalánska za prepustenie separatistických aktivistov, ktorí sú vo väzbe už tri mesiace. Davy ľudí sa zhromaždili aj v Barcelone, kde sprievod smeruje k budove najvyššieho súdu. (el nacional)

Španielska vláda si ponechá kontrolu nad Katalánskom, ak bude premiérom opäť Carles Puigdemont a regionálnu vládu by chcel viesť z Bruselu, kde sa teraz zdržiava. Madrid akceptuje iba takú vládu, ktorej premiér bude úradovať doma. (čtk)

Traja katalánski politici, ktorí sú vo väzení za separatizmus, sa nesmú zúčastňovať parlamentných schôdzí. Rozhodol o tom sudca španielskeho najvyššieho súdu, ktorý zároveň nariadil delegovanie ich hlasu. (el país, čtl)

Najčítanejšie

| |