Moderátor RTVS Branislav Dobšinský konfrontoval Andreja Danka so zisteniami Denníka N o nákupe transportérov. Pýtal sa ho, prečo nebol otvorený tender, prečo nominanti SNS utajovali, že sa dohodli s Fínmi, a prečo ignorovali ponuku Nemcov, ktorí sľubovali zapojiť slovenský priemysel.

Danko to v relácii Sobotné dialógy označil za „výlev spletitostí bez kontextu“ a za novinárske kačice.

On sám sa vraj do záležitostí ministerstva obrany nepletie. „Pýtajte sa na to ministra obrany, celý ten proces sa stále vyvíja,“ povedal Danko.

Ďalej vysvetlil, že ponuku od Nemcov ministerstvo odmietlo, lebo preferovalo nákup od štátnej firmy (vo fínskej zbrojovke Patria má väčšinový podiel štát). Išlo o prvé vysvetlenie SNS ohľadom zistenia, že ministerstvo ignorovalo konkurenčnú ponuku na nemecké vozidlá Boxer.

Danko v relácii argumentoval, že Slovensko robí s Fínmi spoločný vývoj vozidla. Väčšina odborníkov to spochybňuje. Tvrdenia o spoločnom vývoji považujú za zámienku, ktorá umožnila SNS obísť otvorený tender.

Moderátor sa Danka spýtal aj na fabriku Way Industries z Krupiny, ktorú nominanti SNS navrhli zapojiť do výroby transportérov. „Way Industries nemá nič so SNS,“ odpovedal Danko.

Fabriku donedávna vlastnila finančná skupina Slavia Capital, ktorá má blízko k SNS. Na jeseň sa väčšinovým vlastníkom stal málo známy podnikateľ Jozef Marinič, ktorý je príbuzným vplyvného člena SNS Jaroslava Regeca.

Danko znovu zopakoval svoje podozrenie, že kauzu okolo transportérov rozpútal inštitút Globsec, ktorý v Bratislave organizuje prestížnu bezpečnostnú konferenciu. „Desať rokov je tu lobistický inštitút, ktorý si vytvorili bývalí štátni úradníci,“ vysvetlil Danko.

Moderátor Dobšinský mu pripomenul, že výhrady k postupu jeho nominantov mali aj analytici ministerstva financií z Útvaru hodnoty za peniaze. „Režim armády podlieha utajovaniu. Ja do toho nevidím,“ odpovedal Danko.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: SNS na obrane

Najčítanejšie

| |