Britská opozičná Labouristická strana nepodporuje druhé referendum o členstve Británie v EÚ

a ani naň nevyzýva, povedal vodca labouristov Jeremy Corbyn. Podľa prieskumov by teraz väčšina Britov hlasovala proti vystúpeniu z Únie, no rovnako tak si väčšina nepraje konanie ďalšieho referenda.

Corbyn povedal, že labouristi „nepodporujú druhé referendum ani nevyzývajú na jeho usporiadanie“. „Vyzývame na zmysluplné hlasovanie v parlamente,“ povedal.

Kto, naopak, stojí o usporiadanie ďalšieho „brexitového“ referenda, je bývalý predseda protieurópskej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. V rozhovore pre denník Observer povedal, že výsledok referenda z roku 2016 je ohrozený rastúcim vplyvom priaznivcov zotrvania Británie v Únii.

Farage vyhlásil, že „dobre organizovaná a financovaná skupina tých, ktorí v Únii chcú zostať, chce potopiť tých, ktorí chcú odísť“. „Majú väčšinu v parlamente, a ak sa my nezorganizujeme, môžeme prísť o historické víťazstvo, akým brexit bol,“ povedal Farage.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová dnes vyhlásila, že k tomu, či by sa malo konať ďalšie referendum o nezávislosti Škótska, sa dokáže vyjadriť do konca roka až podľa toho, ako sa budú vyvíjať rokovania medzi Britániou a EÚ.

Sturgeonová pred referendom o brexite v roku 2016 viedla kampaň za zotrvanie v EÚ.

Británia má z EÚ odísť na jar 2019. (čtk)

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte na editori@dennikn.sk.

Najnovšie z témy: Brexit

Najčítanejšie

| |