Veronika Remišová odvolala z vedenia Slovensko IT Pavla Mirossaya a Štefana Takáča. Už bývalý šéf štátnej akciovky Mirossay na Facebooku napísal, že dôvodom mala byť strata dôvery. „Musím povedať, že naše odvolanie prebehlo veľmi nekultúrne.“

Vývoj bojov 217. deň: Pred porážkou pri Lymane varujú už aj niektorí proputinskí blogeri. Rusi sa snažia mesto udržať aj pomocou nevycvičených regrútov, ktorým dali do ruky ťažkú techniku.

Ukrajinci posilňujú jednotky útočiace na Lyman o ďalšie tanky. Ilustračné foto - generálny štáb Ukrajiny.

Nemecko podporí stabilizáciu cien energií osobitným fondom v objeme 200 miliárd eur, povedal kancelár Olaf Scholz. Vďaka novým opatreniam podľa neho nebude potrebné zaviesť poplatok za obstaranie plynu, ktorý má začať platiť v sobotu. (čtk)

Medziročná inflácia v Nemecku sa v septembri zrýchlila na 10 % z augustových 7,9 %. Výrazne vzrástli ceny energií a potravín, vyplýva z prvého odhadu štatistikov.

Myslím si, že k žiadnemu výraznému obmedzeniu zdravotnej starostlivosti nedôjde, povedal minister zdravotníctva Lengvarský v rozhovore pre Denník N. Počet výpovedí je však podľa neho pomerne vysoký.

Európska komisia poslala Slovensku tri odôvodnené stanoviská, ktoré, ak Slovensko nezareaguje, môžu neskôr vyústiť do žaloby. Týkajú sa mýta, ochrany spotrebiteľov a smerníc o predaji tovaru a digitálnom obsahu. (tasr, ek)

Nás zabíjajú, ale Európania sa boja nevykúrených bytov, píše Iryna Puškar. „Každé moje ráno sa začína tým, že si opakujem: Aj ja som človek, aj ja mám právo žiť v demokratickej krajine, rozprávať po ukrajinsky, pretože nie sme horší…“

Na diaľnici D2 na hraničnom priechodu Brodské – Břeclav sa v smere do Česka tvorí kolóna s dĺžkou tri až päť kilometrov. Informuje o tom polícia, ktorá zároveň vodičom odporúča využiť iné hraničné priechody.

Prezidentka Zuzana Čaputová a kandidát na ministra školstva Ján Horecký ešte nemajú stanovený termín stretnutia. Podľa Prezidentského paláca je dôvodom pracovná cesta Horeckého v zahraničí. „Prezidentka o nominácii na post ministra školstva zatiaľ komunikuje s premiérom Eduardom Hegerom,“ tvrdí palác.

Rozpočtová rada naďalej na tento rok počíta s deficitom verejných financií 3,5 percenta HDP. Do toho sú už zahrnuté mimoriadne novembrové čiastočné dôchodky za 200 miliónov eur. Iné ohlásené výdavky za 1,3 miliardy ešte započítané nie sú.

Lekárski odborári sú ochotní pristupovať aj ku kompromisom vo svojich požiadavkách. Ak v niektorých bodoch uvidia väčšiu aktivitu vlády, sú ochotní z niektorých bodov zľaviť. Predseda odborárov Visolajský v takom prípade pripúšťa aj dohodu o navýšení platov lekárov.

Ekonomická nálada v EÚ aj v eurozóne sa podľa Európskej komisie v septembri ďalej zhoršila. Klesá v podnikateľskom sektore aj medzi spotrebiteľmi, dôvodom je hlavne rast inflačných očakávaní.

Sudca vrátil obžalobu na Vladimíra Pčolinského pre závažné procesné chyby. Špeciálnej prokuratúre vyčíta, že sa s prípadom ponáhľala. Výhrady sudcu sa však netýkali dôkaznej situácie. Vrátenie obžaloby neznamená, že Pčolinskému už nehrozí súd pre podozrenie, že v lete 2020 zobral úplatok za to, že tajná služba dá pokoj vplyvnému konkurznému právnikovi Zoroslavovi Kollárovi.

Foto N - Tomáš Benedikovič

Lekári stiahnu výpovede až vtedy, keď im vláda predloží memorandum o tom, ako bude plniť požiadavky na zlepšenie zdravotníctva. Výpovede nestiahnu skôr, než podpíšu takúto dohodu s vládou. „Chceme vidieť zo strany štátu, že to budú riešiť. Nestačia nám prísľuby,“ hovorí predseda odborárov Visolajský.

Výpovede podali lekári z kľúčových oddelení v nemocniciach, ako sú traumatológia, interné, gynekologické či novorodenecké oddelenia. V Bratislave podalo výpovede asi 80 percent anestéziológov. „Veľké nemocnice bez týchto lekárov nie sú schopné fungovať,“ tvrdí Visolajský.

Štáty EÚ sa podľa informovaného zdroja v piatok pravdepodobne zhodnú na opatreniach proti drahým energiám. Ministri energetiky schvália maximálnu hranicu príjmov elektrární a výrobcov fosílnych palív aj povinné úspory elektriny.

Bratislavská rafinéria Slovnaft zvýšila mzdy a výplaty podielov na zisku celkovo o 14 percent, výraznejšie než vlani. „Aj my vnímame, že ľudia majú vyššie výdavky na chod domácností,“ hovorí pre Denník E generálny riaditeľ Slovnaftu Marek Senkovič.

Výpovede podalo 1948 lekárov. Počet výpovedí narastá, ďalšie pribudnú aj zajtra, tvrdí Peter Visolajský, šéf Lekárskeho odborového združenia.

Peter Visolajský. Foto N – Tomáš Benedikovič

Vladimir Putin podpísal dekrét týkajúci sa zákazu tranzitu kamiónov zo Západu cez Rusko. Začína platiť okamžite a týka sa krajín, ktoré prijali podobné reštrikcie voči Moskve, najmä štátov EÚ.

Poslanec Tomáš Taraba dal ultimátum Richardovi Sulíkovi, aby do 17.00 verejne oznámil, či SaS zahlasuje za predčasné voľby. Ak tak líder SaS neurobí, Taraba ani jeho kolegovia sa nezúčastnia na hlasovaní o odvolaní Igora Matoviča.

O dvoch jubileách Vladimíra Clementisa píše historik Ivan Kamenec. „Svoj pozoruhodný intelekt a celú svoju verejnopolitickú činnosť spojil s ľavicovým hnutím a s komunistickou stranou, s jej predstavami i dogmami, s ktorými však neraz prichádzal do konfliktov.“

Fínsko od polnoci uzatvára hranice pre ruských turistov, oznámil minister zahraničia Pekka Haavisto. Výnimky sa budú týkať práce, štúdia či návštevy rodiny.

Drahé energie ohrozujú existenciu tisícov európskych firiem, varovala zamestnávateľská organizácia Businesseurope. V liste adresovanom šéfke EK vyzýva na pružnejšie pravidlá štátnej pomoci pre podniky, ktoré sa dostali do ťažkostí.

Maďarská vláda nariadila kvôli šetreniu energiami predĺžiť zimné prázdniny na školách, začnú 22. decembra a potrvajú až do 8. januára. Predĺženie zimných prázdnin bude na úkor jesenných. (tasr)

Roman Mikulec na výbore pre obranu a bezpečnosť vysvetľuje, prečo Rakúsko a Česko robia kontroly na hraniciach so Slovenskom. Podľa ministra vnútra bolo opatrenie s Českom aj Rakúskom koordinované.

Milan Mazurek tvrdí, že ešte pred letom sondoval poslanecký asistent Anny Záborskej (klub OĽaNO) podporu Republiky pre Matovičov balíček. Tvrdenie odmieta Záborská aj jej vtedajší asistent Michal Považan. „Pána Mazureka som nikdy nepresviedčal, aby hlasoval za rodinný balíček, zjavne by som na to ani nemal mandát.“

Rusko oznámilo, že anektuje ďalšie štyri okupované oblasti Ukrajiny na piatkovej ceremónii v Kremli, iba štyri dni po pseudoreferendách v Doneckej, Luhanskej, Zaporižžskej a Chersonskej oblasti.

Veľké ľadovce v Rakúsku sa tento rok roztápali dvakrát až štyrikrát rýchlejšie, než je dlhodobý priemer. Najväčší rakúsky ľadovec Pasterze na úpätí Grossglockneru sa do niekoľkých rokov rozdelí na dva kusy. (zamg)

Viačeslav Volodin korigoval svoje tvrdenie, že Rusi evidovaní armádou majú zakázané opustiť svoje bydlisko a krajinu. Predseda Štátnej dumy po novom uviedol, že právny predpis zakazujúci odcestovať z miesta bydliska sa pri čiastočnej mobilizácii neuplatňuje.

Zelený newsfilter: Blíži sa klimatický samit v Egypte, ale dôležitejšie pre klímu je to, čo sa deje v Nemecku

  • Kto chce šéfovať národným parkom? Sledujte online a pýtajte sa kandidátov cez Sli.do.
  • Vláda schválila opatrenia na šetrenie energiami v štátnych budovách. Budú povinné.
  • Novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie je podľa Via Iuris hanebná.

Niektoré bytové domy s vlastnou kotolňou prepadli cez sito pomoci a už teraz im chodia zálohové faktúry s násobnými cenami tepla. Nemohli uzatvoriť zmluvu s SPP na regulovanú cenu plynu, pretože ich súčasná zmluva s dodávateľom presahuje 31. december 2022.

Matovič skončil svoje vystúpenie po viac než dvoch hodinách. O jeho odvolaní sa bude hlasovať o 17.00.

Šéf NATO Jens Stoltenberg uviedol, že všetky dostupné informácie o poškodení plynovodov Nord Stream naznačujú, že išlo o sabotáž. Aliancia by podľa neho na akýkoľvek úmyselný útok proti kritickej infraštruktúre spojencov reagovala jednotne a rázne.

Peter Kuba v máji 2015 až novembri 2016 posielal takmer denne do banky svoju asistentku, aby z jeho účtu vyberala desaťtisíce až státisíce eur. Kuba na súde postupne začal čítať tieto jednotlivé výbery. „Týmto spôsobom som si vytváral rezervu, ktorá je v podnikaní dôležitá,“ povedal obžalovaný na súde v kauze Dobytkár.

Novým športovým riaditeľom vo futbalovom Slovane Bratislava je Róbert Tomaschek. Do klubu prichádza aj Róbert Vittek, ktorý sa stal riaditeľom pre medzinárodné vzťahy.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová navštívila demilitarizovanú zónu medzi Severnou a Južnou Kóreou deň po tom, čo KĽDR uskutočnila ďalší test balistickej strely. Harrisová pricestovala do Južnej Kórey, aby demonštrovala silu spojenectva medzi Washingtonom a Soulom. (reuters)

Na rakúsko-slovenských priechodoch sa po zavedení kontrol napriek veľkému počtu pendlerov netvoria dlhšie rady a zdržanie trvá len niekoľko minút, informuje televízia ORF. Kontrolujú sa predovšetkým dodávky a minibusy, ktoré v minulosti prevážali nelegálnych migrantov.

V slovenskom Volkswagene sa mení člen predstavenstva pre personálnu oblasť. Odchádza Sebastian Krapoth, ktorý bude pôsobiť v koncernovej spoločnosti PowerCo zameranej na batérie. Od októbra namiesto neho nastúpi Kai-Stefan Linnenkohl, ktorý bol doteraz v predstavenstve Volkswagenu v Mexiku.

Matovič reční v parlamente už viac ako dve hodiny, opakovane kritizuje Richarda Sulíka aj SaS. Matovič tvrdí, že Sulík sľúbil Petrovi Pellegrinimu predčasné voľby. Hovorí však, že polovica SaS za predčasné voľby nie je.

Pesnička dňa: Černí andělé. Skupina Lucie novou verziou starého hitu avizuje jesenné turné so symfonickým orchestrom. Jeden zo štyroch večerov bude 20. októbra v Bratislave. Z koncertov má vzniknúť nahrávka, ktorá vyjde s bonusovými remixami od mladých českých a slovenských producentov.

Na Floridu útočí jeden z najhorších hurikánov v americkej histórii. Ian na pobrežie štátu dorazil rýchlosťou 249 km/h, do najničivejšej kategórie mu chýbali iba dva. Na letisku North Perry vietor prevrátil menšie lietadlá.

Sila vetra hurikánu Ian dokázala prevrátiť niekoľko lietadiel na letisku North Perry. Foto - Jana Ciglerová/Deník N

V Kremli sa v piatok o 14.00 uskutoční akcia zvolaná Putinom, pozvanie dostali aj ruskí poslanci. Oznámili to ruské médiá, zatiaľ bez ďalšieho spresnenia. V Moskve sa teraz nachádzajú vodcovia okupovaných častí Ukrajiny, aby po pseudoreferendách pokročili v pripojení týchto území k Rusku. (čtk)

Igor Matovič vo svojom prejave kritizuje novinárov, ktorí podľa neho píšu v prospech liberálov. Ich prácu prirovnal k tomu, ako písali novinári pre Hitlera.

Eurokomisia odmieta oslabiť ochranu vlka. Slovenský agrorezort sa podpísal pod výzvu siedmich členských krajín, ktoré chcú, aby pre narastajúce škody na hospodárskych zvieratách prehodnotila jeho prísnu ochranu. (euractiv)

Na piešťanskom letisku hlásia lepšiu letnú sezónu, než mali v roku 2019 pred pandémiou. Tento rok letisko vybavilo 13-tisíc cestujúcich, v roku 2019 to bolo vyše 10-tisíc. Z Piešťan sa tento rok lietalo len do tureckej Antalye.

Exguvernér britskej centrálnej banky Mark Carney kritizoval vládne plány na zníženie daní. Tvrdí, že centrálnej banke sťažujú možnosti boja s vysokou infláciou a zasievajú chaos na finančných trhoch. (reuters)

Juraj Šeliga počas Matovičovho vystúpenia v parlamente na neho pokrikoval, že nemal kritizovať prezidentku Zuzanu Čaputovú. „Hlasuj za moje odvolanie,“ zareagoval minister financií.

Počet zranení v elitných futbalových európskych ligách vzrástol v minulej sezóne o 20 percent. Podľa poisťovacej spoločnosti Howden kluby zaplatili v predchádzajúcom ročníku za liečenie zranení rekordne vysokú cenu 575 miliónov eur.

Šéf Svetovej banky David Malpass varoval, že odklon od Ruska môže pri produkcii energie vo svete trvať roky. Tým sa podľa neho predlžuje riziko stagnácie. Malpass povedal, že v Európe sa zvyšuje pravdepodobnosť recesie.

O odvolávaní Igora Matoviča sa pre jeho dlhý prejav bude hlasovať pravdepodobne o 17.00. Dnes v parlamente bude aj hodina otázok, ktorá sa začne o 14.00, takže ani hlasovanie o piatej nie je úplne isté.

Foto - TASR

Nové na Dennikn.sk

14:12Vývoj bojov (217. deň): V Lymane ide o veľa, Rusi sa skúšajú zachrániť aj pomocou mobilizovaných nováčikov 14:11Nás zabíjajú, ale Európania sa boja nevykúrených bytov 14:07Sting pre Denník N: O vážnych témach píšem až vtedy, keď nájdem vhodné metafory 13:59Kozák to predpovedal. Prečo sa slovenský futbal dostal do krízy 13:42Sting naservíroval v Košiciach najväčšie hity (fotoreportáž) 13:39Sudca Lipšicovmu úradu: Pri Pčolinskom ste sa ponáhľali, spravili ste závažné procesné chyby 13:28Lekári začali hromadne podávať výpovede, odísť chce viac ako 1900 lekárov 13:10Dve jubileá Vladimíra Clementisa – z rebela poslušný člen strany 12:24Mazurek tvrdí, že človek od Záborskej sondoval podporu Republiky pre Matovičov balíček, poslankyňa to odmieta 12:06Zelený newsfilter: Blíži sa klimatický samit v Egypte, ale dôležitejšie pre klímu je to, čo sa deje v Nemecku 11:51V bratislavskej bytovke zdraželo teplo z 50 na 200 eur mesačne. V podobnej situácii sú stovky ďalších 11:36„Katastrofálne záplavy.“ Jeden z najhorších hurikánov v americkej histórii zasiahol Floridu 11:00Šachový svet zasiahol spor, ktorý otvára dilemy dôležité pre celé ľudstvo 10:38Školský týždeň: Opakovanie ročníka chcú obmedziť, na podporu detí však peniaze zatiaľ nie sú 10:00Putinova moc ochabuje 09:50Menej kúriť už nemôžeme, hovoria školy. V triedach musí byť dvadsať stupňov, v telocvični pätnásť 09:48Podnikateľ zdokumentoval, ako ho vydieral novinár Žatko. V Markíze skončil, RTVS za ním stojí 09:10Väčšina Katálancov už nechce nezávislosť, lídri však sľubujú ďalšie referendum 08:52Psychológ Ondrušek: Grobianstvo je nákazlivé, keď to niekto zavedie ako normu, veľmi rýchlo sa šíri 07:47Ukrajinský spisovateľ Andruchovyč: S ruskými deťmi raz možno budem vedieť hovoriť, s ich rodičmi nikdy 07:20Majestátna a ľudská. Taká bola Alžbeta II. aj na Slovensku 07:10Rusi z NHL napokon do Prahy môžu prísť. Prebehol dôležitý telefonát 06:48Ekonomický newsfilter: Heger bol pred reportérmi Financial Times nebývalo ostrý 06:45Mešár hral znovu lepšie ako Slafkovský. Generálny manažér má pre draftovú jednotku tri scenáreVčera 21:07Newsfilter: Obyčajný deň Hegerovej vlády – ekonomický kolaps, kontroly na hraniciach a zachraňovanie Igora MatovičaVčera 20:12Imune preskladňovanie Matovičovho Sputnika nepomohlo. Do dlhov a strát sa ponára stále hlbšieVčera 19:33Umelkyňa Ilona Németh o prestížnej výstave v Nemecku: Umenie má funkciu poukázať na citlivé miestaVčera 18:48Zubárka Hrubá: Rodičia by mali dočisťovať deťom zuby do 12 rokov. Aké kefky použiť a kedy je vhodné dieťa pri ošetrení uspať?Včera 18:12Plynovody Nord Stream možno už nikdy neopravia. Európa sa začína báť o kritickú infraštruktúruVčera 18:00Nesmrteľný život brožúrky